Priaznivý vývoj v bankovom sektore bol možný vdaka rozsiahlej reštrukturalizácii. Konštatuje analytická správa Svetovej banky o prístupovom procese Slovenskej republiky do Európskej únie zameraná na prehlad rozvojovej politiky. Správu pripravila skupina expertov, ktorú viedol Bernard Funck a jej clenmi boli Marcelo Bisogno, James Harrison a Antom Marcincin.
Tím v správe konštatuje, že séria zlyhaní bankových subjektov v období 1999 – 2001 a z toho vyplývajúce riešenia eliminovali zo systému nezdravé banky a sprísnili rozpoctové obmedzenia v podnikovom sektore.
Vlastnícke vztahy v podnikovom sektore na Slovensku sa podla expertov Svetovej banky rýchlo menia, pricom väcšie subjekty sú privatizované a coraz viac má zahranicného vlastníka.
Aj ked objem úverov týmto velkým súkromným korporáciám bude neustále narastat, znacná cast prostriedkov bude zabezpecovaná prostredníctvom priamych zahranicných úverových liniek a priamych zahranicných investícií.
Vzhladom na narastajúcu integráciu Slovenska do Európskej únie a jeho úcast v eurozóne sa zmenšujú stimuly rastu slovenského kapitálového trhu a trhu cenných papierov s pevný výnosom,“ mienia autori správy. To, že podniky získavajú financné prostriedky v zahranicní ovplyvnuje niekolko faktorov. Je to integrácia v rámci EÚ, zahranicné vlastníctvo likvidnejšie, spolahlivejšie a lacnejšie trhy. Znamená to, že banky sa budú sústredovat na potreby malých podnikov a obyvatelstva.
Tento scenár podla expertov Svetovej banky obsahuje dve riziká. Jedno spocíva v tom, že banky, ktoré majú momentálne prebytok financných prostriedkov sa budú snažit zvýšit svoje momentálne nízke zisky. Svoje aktivity budú rýchlo rozširovat do takých oblastí ako napríklad nehnutelnosti. Z toho vyplýva potreba sprísnit bankový dohlad. Druhé riziko spocíva v tom, že úverová politika bánk sa bude riadit najmä stupnom vynutitelnosti práv v rozlicných podnikatelských sektoroch a ochota úverovat malé podniky, vzhladom na absenciu efektívneho konkurzného rámca, zostane nízka. Potreba odstránit toto úzke miesto, okrem iného, opatreniami v oblasti súdnictva, má prioritu.
Bankový sektor na Slovensku prešiel dôkladnou zmenou. V rokoch 2000 – 2001 boli tri najväcšie štátom kontrolované banky – Slovenská sporitelna, VÚB a IRB reštrukturalizované a posilnené kapitálom. Zlé úvery z týchto bánk boli nahradené štátnymi dlhopismi a prevedené do Slovenskej konsolidacnej. Vláda vydala dlhopisy v objeme 113 mld. SK. Predstavovalo to 13 % hrubého domáceho produktu. Tri štátom kontrolované banky boli sprivatizované.
Výsledkom tohto procesu bolo ozdravenie bankového sektora. Banky na Slovensku z 90 % vlastnia zahranicní investori. Všetky najdôležitejšie banky vlastnia ovela väcšie zahranicné bankové domy.
Zlé úvery, o ktorých sa hovorí ako o klasifikovaných úverových pohladávkach, pred privatizáciu malo. 25 % podiel v bankovom sektore. V roku 2001 objem zlých úverov predstavoval 7 – 8 %. Vstup zahranicných investorov znamenal posilnenie kapitálovej vybavenosti bánk, zlepšenie úverovej kultúry ako aj riadenia.
Svetová banka tvrdí, že v slovenskom bankovom sektore je momentálne najviac volných úverových zdrojov. Nadmerná likvidita znížila prevádzkovú výnosnost bánk. Táto situácia môže viest k tomu, aby banky vyhladávali vyššie výnosy za cenu nových rizík, najmä trhových. V záujme zvýšenia ziskovosti banky zavedú nové služby a vystupnujú konkurencný boj o poskytovanie existujúcich financných služieb. To vyvolá tlak na menšie banky, aby sa dalej konsolidovali, alebo opustili systém.