ČLÁNOK




Banky nevykompenzujú menšie štátne príspevky na hypoúvery
20. augusta 2003

Zníženie štátneho príspevku k hypotekárnym úverom z 2,5 % na 1 %, ktoré Ministerstvo financií SR (MF) zapracovalo do návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok nie je podľa bánk najšťastnejším krokom. Úrokové sadzby novoposkytnutých hypoúverov pritom ovplyvní okrem zníženia štátnej bonifikácie aj pripravovaná daňová reforma, v rámci ktorej sa počíta so zrušením výnimky pre hypotekárne záložné listy. Aj výnosy z hypotekárnych záložných listov by tak mali v budúcnosti podliehať zdaneniu.

„Zníženie štátnej bonifikácie sme očakávali, avšak dúfali sme v trochu miernejší pokles,“ uviedla hovorkyňa VÚB Silvia Nosálová. Celkový vývoj na trhu však podľa nej naznačoval aké bude rozhodnutie MF, aj keď ide stále ešte len o návrh. „Pre banku to bude znamenať tvrdší boj o klienta a pre klienta nárast úrokových nákladov,“ dodala. Podľa hovorcu Prvej komunálnej banky Jána Kirnága banky nedokážu toto zvýšenie v plnej miere kompenzovať. „Je reálne, že úrokové sadzby hypotekárnych úverov budú v budúcom roku vyššie ako je tomu v súčasnosti,“ skonštatoval. Podľa neho treba prispôsobiť výšku štátnej podpory hypotekárnych úverov možnostiam štátneho rozpočtu. „Avšak zníženie štátnej podpory na 1%, bude mať negatívny vplyv nielen na trh s existujúci nehnuteľnosťami na bývanie, ale aj na rozvoj novej bytovej výstavby v budúcnosti,“ zhodnotil. Ako reagoval hovorca OTP Banky Norbert Lazar, navrhované zníženie štátneho príspevku k hypoúverom nie je najvhodnejšie riešenie. „V konečnom dôsledku znižuje motiváciu samotných občanov,“ uviedol. Podľa neho to však radikálne neovplyvní trh hypoúverov, keďže aj banky aj ich klienti takýto krok štátu očakávali a zmena sa bude týkať všetkých klientov a všetkých bánk s licenciou,“ skonštatoval. „Samotné banky sa však budú v rámci silnej konkurencie snažiť tento rozdiel zmenšiť znižovaním svojich komerčných úrokových sadzieb, avšak ich manipulačný priestor bude už značne obmedzený,“ uzavrel Lazar.

„V poslednom polroku došlo k enormnému rastu poskytnutých hypotekárnych úverov a teraz očakávame, že sa tieto úvery budú postupne čerpať,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Eva Forrairová-Guttlerová.

Objem hypotekárnych úverov, o ktoré klienti požiadali v prvom polroku sa tak podľa nej ešte zvýši. Od 1. júla sa totiž zaviedla pohyblivá bonifikácia hypotekárnych úverov, čo znamená, že štátny príspevok sa bude meniť každý rok podľa výšky bonifikácie schválenej v zákone o štátnom rozpočte. „Z pohľadu nových zmlúv to však znamená, že záujem môže poklesnúť, pretože hypotéky budú drahšie,“ skonštatovala. K poklesu záujmu však podľa nej prispelo aj to, že ten kto si chcel v blízkom čase zobrať hypotekárny úver, urobil tak ešte v prvom polroku a zabezpečil si pevnú štátnu bonifikáciu. Tento efekt je však podľa nej jednorazový. Aj keď sa hypoúvery stali efektívnym riešením bytovej otázky, dynamika ich rastu sa pod vplyvom zníženej štátnej bonifikácie podľa hovorkyne pribrzdí.

MF zapracovalo do návrhu zákona o štátnom rozpočte zníženie štátneho príspevku v hypotekárnom úverovaní z tohtoročných 2,5 % na 1 %. Rezort financií tak urobil na návrh Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR. Od roku 1999, keď bola výška štátneho príspevku 6 %, sa postupne znížil štátny príspevok na 2,5 %, čo platilo do 1. júla 2003. Od 1. júla sa však zaviedla pohyblivá bonifikácia hypotekárnych úverov, čo znamená, že štátny príspevok sa bude meniť každý rok podľa výšky bonifikácie schválenej v zákone o štátnom rozpočte.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 1. 2025

USD 1,020 0,011
CZK 25,230 0,140
GBP 0,842 0,005
HUF 413,680 0,000
CAD 1,470 0,015

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS