ČLÁNOK




Banky na Slovensku majú jedno z najvyšších daňových zaťažení v EÚ
20. júna 2024

Slovenský bankový sektor má v súčasnosti jedno z najvyšších daňových zaťažení v Európskej únii (EÚ) a výrazne prevyšuje priemer krajín EÚ. Vyplýva to z výsledkov porovnania výšky daní jednotlivých bánk pôsobiacich v EÚ, ktoré dnes zverejnila Slovenská banková asociácia. Viaceré krajiny únie pristúpili k zavedeniu rôzneho zdanenia bánk napríklad formou bankových odvodov, pričom od roku 2022 narástol počet takýchto nových daní až o 100 %. Dodatočné zdanenie bánk na Slovensku je účinné od januára 2024 a len v tomto roku predstavuje jeho výška približne 340 mil. EUR. V porovnaní k zisku ide o tak o najvyššie zdanenie bánk v únii.

Podiel výšky odvodu k zisku pred zdanením je na Slovensku vôbec najvyšší v EÚ a je viac ako 2,5-krát vyšší ako priemer EÚ. Rovnako vysoký je aj ukazovateľ podielu výšky odvodu k celkovým aktívam, ktorý je dvakrát vyšší ako priemer EÚ.  Slovensko má v EÚ druhú najvyššiu hodnotu tohto ukazovateľa. Na prvom mieste je Lotyšsko, ktoré dočasnú daň bude uplatňovať len v roku 2024.

 

Bankové dane, resp. bankové odvody dnes nájdeme vo väčšine krajín EÚ. Polovica z bankových daní bola zavedená len v posledných dvoch rokoch a väčšinou ide o tzv. dane z neočakávaných príjmov (resp. windfall tax), ktoré majú dočasný charakter. Najväčšie európske krajiny ako Nemecko a Francúzsko v súčasnosti neuplatňujú žiadne dodatočne daňové zaťaženie svojho bankového sektora.

V prípade, ak by bankový odvod na Slovensku zotrval na vysokých úrovniach aj v ďalšom období, mohol by v strednodobom horizonte negatívne ovplyvniť kapitálovú pozíciu bánk a rovnako aj úverový trh. Slovenská banková asociácia dlhodobo poukazuje na negatívny vplyv bankového odvodu, ktorý by v konečnom dôsledku pocítili všetci, nakoľko môže ohroziť slovenskú ekonomiku, financovanie štátu, ako aj schopnosť poskytovať nové úvery občanom.

Minuloročný nárast zisku využili banky na Slovensku najmä na zvýšenie vlastného kapitálu a kapitálovej primeranosti, čo prispelo k zvýšeniu stability a odolnosti bankového sektora. Napriek priaznivému vývoju nominálneho zisku bánk na Slovensku stále platí, že ziskovosť (ROE, návratnosť kapitálu) nášho bankového sektora je jednou z najnižších v celej EÚ a výrazne zaostávame aj v regióne strednej a východnej Európy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2025

USD 1,032 0,002
CZK 25,209 0,056
GBP 0,846 0,001
HUF 413,150 0,500
CAD 1,492 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS