ČLÁNOK




Bank of Canada bude rozhodovať o znížení základnej úrokovej sadzby
17. apríla 2001

Predstavitelia privátnych firiem a spoločností sa dokonca domnievajú, že Kanada má v tomto roku šancu v kľúčových ekonomických ukazovateľoch predstihnúť Spojené štáty.

Royal Bank of Canada publikovala prognózu, v ktorej sa uvádza, že rast hrubého domáceho produktu dosiahne v roku 2001 hranicu 2,8% a v roku 2002 bude tento ukazovateľ na hladine 3,6%.

Určitý optimizmus z vývoja kanadskej ekonomiky je teda evidentný, čo je dané najmä tým, že hospodárstvo krajiny „javorového listu“ prešlo v období deväťdesiatych rokov podstatnými zmenami a reštrukturalizáciou.

Práve tento fakt môže predstavovať efektívnu východiskovú základňu pri prekonávaní dôsledkov terajšieho prudšieho ekonomického útlmu v Spojených štátoch.

Dôležitým stimulom má byť aj reforma daňového systému, ktorá v priebehu budúcich mesiacov, do konca roku 2001, prinesie kanadským spotrebiteľom dodatočné finančné zdroje vo výške 7 miliárd kanadských dolárov (4,5 miliardy USD). Reálne príjmy obyvateľstva tak dosiahnu najvyšší nárast od roku 1974.

Dodajme, že v priebehu budúcich štyroch rokov sa zníži daňové zaťaženie u fyzických a právnických osôb o 100 miliárd kanadských dolárov.

Napriek tomu však kanadské politické i bankové kruhy čelia viacerým dilemám.

Kanadský dolár sa obchoduje na historických minimách, ktoré dosiahli v ostatných dňoch rozpätie 0,6331- 0,6337USD/CAD, čo je najnižšia úroveň od augusta 1998 (obdobie vrcholu ázijskej finančnej krízy), kedy tento výmenný kurz dosiahol hodnotu 0,6309USD/CAD.

Presmerovanie kapitálových tokov do USA a „únik“ do americkej dolárovej zóny nie je v čase nestability na finančných trhoch iba špecifickým kanadským problémom a pokles meny možno očakávať v tomto i budúcom mesiaci, zdôrazňuje analýza Toronto-Dominion Bank.

Hodnotu kanadského dolára ovplyvnili tiež ceny takzvaných neropných komodít, čo sa napríklad premietlo aj do zníženia hodnoty austrálskeho dolára.

Ak si však Kanada bude chcieť zachovať svoje ambície hospodárskeho rastu je nevyhnutné, aby zasiahla centrálna banka, ktorej Výbor pre menovú politiku má rozhodovať o znížení základnej úrokovej sadzby zhruba o 25 bázických bodov.

Dátum tohto rokovania bol už dávnejšie stanovený na 17. apríla, avšak od guvernéra centrálnej banky Davida Dodgea sa neočakáva iba zníženie úrokovej sadzby, ale aj určitý návod, akú „terapiu“ má podstúpiť kanadský dolár, no hlavne bude musieť vysvetliť jeho terajší pokles a značnú zraniteľnosť na finančných trhoch.

Domáci dopyt síce stále zostáva silný, aj vzhľadom na spomínané zníženie daní, no slabne v Spojených štátoch, čo je pre Kanadu osobitne negatívne, pretože až 86% svojej produkcie exportuje práve do USA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS