ČLÁNOK




Bank Austria predpokladá naďalej dobrú konjunktúru v SVE
24. januára 2001

Naďalej dobrý priebeh konjunktúry v strednej a východnej Európe očakávajú národohospodári rakúskeho peňažného inštitútu Bank Austria. V prípade, že USA zaznamenajú mierne pristátie ekonomiky s mierou rastu na úrovni 2 %, dosiahne ekonomika piatich krajín strednej a východnej Európy CEEC-5 (Poľsko, Slovinsko, ČR, Slovensko, Maďarsko) rast na úrovni 4,2 %. V prípade, že ekonomika USA prudko spomalí na rast okolo 1 %, bude to krajiny CEEC-5 stáť polovicu percentuálneho bodu hospodárskeho rastu. Pri prezentácii najnovšej východoeurópskej prognózy Bank Austria to povedala vedúca ekonómka banky Marianne Kager. Slovensko by malo podľa tejto štúdie dosiahnuť v tomto roku hospodársky rast na úrovni 2,9 %.

Vo východnej Európe je hospodársky rast výrazne podporený zahraničným obchodom. Previazanosť jednotlivých východoeurópskych krajín s EÚ už dosiahla stupeň previazanosti v rámci únie. Podiel exportu na HDP predstavuje na Slovensku až 59,1 %, v Poľsku, Maďarsku a ČR 58,3 % a Slovinsku 54,4 %. Len v Poľsku je tento podiel výrazne podpriemerný na úrovni 29,5 %. Najväčší stupeň previazanosti s EÚ vykazuje v rámci CEEC-5 Maďarsko, ktorého podiel zahraničného obchodu s EÚ na celkovom zahraničnom obchode dosahuje až 76,2 %. Na druhom mieste je Poľsko (70,5 %), nasleduje ČR (69,1 %), Slovinsko (66,1 %) a Slovensko (59,4 %).

Vysoké ceny ropy sa negatívne prejavili na cenovom vývoji aj vo východnej Európe. Trend poklesu miery zdražovania sa v roku 2000 zastavil, v tomto roku by mal však efekt cien ropy odpadnúť. Len cena ropy bola v roku 2000 zodpovedná za 1,5-percentný nárast miery inflácie v tomto regióne, ďalší nárast miery zdražovania spôsobil silný dolár. V ročnom priemere vzrástla priemerná miera inflácie krajín CEEC-5 zo 6,9 na 9,1 %. V tomto roku očakáva Bank Austria opäť pokles priemernej miery inflácie v tomto regióne na 7,4 %. Najvyššiu priemernú mieru inflácie zaznamenala Bank Austria v uplynulom roku na Slovensku (12 %). V Poľsku dosiahla miera inflácie 10,1 %, v Maďarsku rovných 10 %, v Slovinsku 8,9 % a v ČR 4,6 %.

Hospodársky rast krajín CEEC-5 dosiahne podľa Bank Austria v tomto roku priemernú úroveň 4,2 %. V rámci krajín CEEC-5 očakáva Bank Austria najvyšší nárast reálneho HDP na úrovni 5 % v Maďarsku. V Slovinsku očakáva Bank Austria nárast HDP na úrovni 4,5 %, v Poľsku 4,3 %. Pre ČR a Slovensko predpovedá Bank Austria rast HDP na úrovni 3,5 respektíve 2,9 %.

Pokles rastu ekonomiky očakáva Bank Austria v Rusku, HDP vzrastie podľa odhadov banky o 2,8 %. Podobná je aj situácia na Ukrajine, kde vzrastie v tomto roku HDP o 3 %. Veľké problémy naďalej pretrvávajú v Rumunsku, kde sa ešte dopad uskutočnených reforiem nedá odhadnúť. Od začiatku transformácie sa podpísalo päť dohôd s Medzinárodným menovým fondom, z ktorých sa však ani jedna nedodržala. Bank Austria očakáva v Rumunsku v tomto roku hospodársky rast na úrovni 2 %, čo je najnižší rast v celej východnej Európe.

Ďalší problém vidí Bank Austria pri vysokom deficite bežného účtu platobnej bilancie Poľska, ktorý už dosiahol 7 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ostatných krajinách CEEC-5 sa drží deficit bežného účtu PB na úrovni 4 %, čo je podľa Bank Austria vzhľadom na vysoké miery rastu prijateľná hodnota.

Pre investorov sa stali východoeurópske krajiny spoľahlivým regiónom. Prostredníctvom nadchádzajúcej privatizácie môže tento región očakávať masívne zahraničné investície. Len pre krajiny CEEC-5 predpokladá Bank Austria zahraničné investície v objeme 17 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS