ČLÁNOK


,

Bagdad nie je zaslúbené mesto
25. marca 2003

Cielom amerických a britských jednotiek bojujúcich v Iraku je co najskôr sa dostat do Bagdadu, vyhlásil v pondelok britský premiér Tony Blair a dodal, že spojenci sú blízko k rozhodujúcej konfrontácii. „Klúcovým cielom je co najrýchlejšie sa dostat do Bagdadu a priblížit tak pád režimu,“ povedal Blair v prejave pred parlamentom. „Koalicné vojská vedené 5. armádnym zborom sú na ceste do Bagdadu. V súcasnosti sa nachádzajú asi 100 kilometrov južne od mesta,“ uviedol premiér. „Zakrátko narazia na odpor Republikánskych gárd…Bude to klúcový moment,“ dodal.

Ruský minister zahranicných vecí Igor Ivanov vyzval v pondelok

na zvolanie zasadnutia Bezpecnostnej rady OSN, na ktorom by sa prediskutovala prebiehajúca vojna v Iraku vedená Spojenými štátmi. „Organizácia spojených národov a Bezpecnostná rada sa nemôžu nezaoberat situáciou v Iraku,“ citovala Ivanova tlacová agentúra Interfax. „Veríme, že táto otázka sa stane predmetom širokej diskusie v Bezpcnostnej rade OSN,“ povedal Ivanov novinárom po stretnutí s kubánskym ministrom zahranicných vecí Felipem Perezom Roqueom. Ivanov vyjadril obavy z narastajúcich obetí vojenského konfliktu a varoval pred hroziacou humanitárnou a ekologickou katastrofou v Iraku. Rusko, ktoré má v BR OSN právo veta, požadovalo aj s Francúzskom a Cínou viac casu pre zbrojných inšpektorov a nesúhlasilo s vojenskou operáciou v Iraku.

Americká armáda v pondelok prvýkrát oficiálne potvrdila prítomnost amerických jednotiek na severe Iraku, obývanom kurdskou menšinou. Informoval o tom generálmajor amerického námorníctva Pete Osman. Jeho tlacová konferencia však spocívala len v precítaní krátkeho vyhlásenia, po ktorom neboli pripustené žiadne novinárske otázky. O prítomnosti Americanov na severe krajiny už pocas víkendu informovali predstavitelia irackých Kurdov, Spojené štáty to však potvrdili až teraz.

Osman sa v nedelu podla vlastných slov stretol s tureckými aj kurdskými predstavitelmi v Ankare a v mestách Silopi a Dohuk v turecko-irackom pohranicí. Krátko pred jeho vystúpením oznámil americký plukovník Keith Lawless, že pešie jednotky amerického námorníctva pod Osmanovým velením budú „koordinovat bezpecnostnú a humanitárnu situáciu v oblasti medzi všetkými frakciami, vrátane Turkov, ak sa títo nakoniec rozhodnú vstúpit do Kurdistanu.

Spojené štáty opakovane žiadali Turecko, aby upustilo od plánov obsadit severný Irak. „Povedali sme tureckej vláde jasne, že by bolo najlepšie, keby nevstupovali na územie severného Iraku. Vieme, že sa obávajú humanitárnej krízy, ktorá by tam mohla vzniknút, ale naším záujmom by najlepšie poslúžilo, ak by sa Turci zriekli akýchkolvek pohybov svojich jednotiek smerom na Irak,“ povedal v piatok novinárom americký minister zahranicných vecí Colin Powell.

Turecký parlament vo štvrtok povolil prelety amerických bojových lietadiel nad svojim územím, ako aj presun tisícov tureckých vojakov za hranice do severného Iraku. Parlament však nepovolil vstup amerických jednotiek na turecké územie. Turecko tak zrejme príde o slubovanú financnú pomoc zo strany USA. Ako odmenu za povolenie preletov však Americania Turkom údajne prislúbili, že budú môct obsadit iracký Kurdistan. Turci sa obávajú separacných snáh irackých Kurdov, ktoré by k podobným krokom mohli povzbudit aj kurdskú menšinu v Turecku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS