ČLÁNOK




B. Schmögnerová podá demisiu prezidentovi SR v pondelok
24. januára 2002

Ministerka financií Brigita Schmögnerová po stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom informovala médiá, že v pondelok podá do rúk prezidenta republiky Rudolfa Schustera demisiu. Ako pripomenula, k tomuto kroku sa rozhodla, lebo akceptuje politickú realitu a nechce ohroziť koaličné vzťahy. Ministrovi takého dôležitého rezortu sa ťažko riadi rezort, ak mu jeho politická strana nedôveruje. Uviedla B. Schmögnerová poznamenala a konštatovala, že predseda SDĽ Pavel Koncoš si od soboty, keď oznámil rozhodnutie republikového výboru, nenašiel čas na rozhovor s ňou. „Naopak, premiér so mnou komunikoval viackrát, aj keď len telefonicky,“ zdôraznila Schmögnerová.

Premiér Mikuláš Dzurinda ocenil jej krok a vyslovil porozumenie jej politickým dôvodom. Poďakoval jej za vykonanú prácu a zdôraznil, že SR vo svojich integračných ambíciách dosiahla výrazné úspechy aj vďaka práci rezortu, ktorý riadila Schmögnerová.

B. Schmögnerová sa vracia späť do parlamentu, ale nevylučuje svoje ďalšie pôsobenie v zahraničí v niektorej z finančných inštitúcií. O tom, či ostane v SDĽ a v politike, musí ešte porozmýšľať. Na záver sa ministerka poďakovala všetkým svojim priaznivcom, ktorí ju v týchto dňoch „podporovali a držali palce“. Na záver parafrázovala Mečiarove zbohom „ten, kto zaspieval zbohom v STV, ten sa určite nevráti, ja sa možno vrátim“. Premiér očakáva, že personálna výmena na poste ministra sa udeje plynule. Kandidátom SDĽ Františkom Hajnovičom sa premiér začne zaoberať až po tom, čo mu ministerka oznámila svoje rozhodnutie.

Rozhodnutie ministerky financií Brigity Schmögnerovej prispeje podľa analytikov k upokojeniu situácie na finančných trhoch. Odstráni sa tým podľa nich neistota, ktorá súvisí s rozpormi vo vládnej koalícii. Výmena ministrov by sa mala uskutočniť hladko. Podľa analytikov je však oveľa dôležitejší postoj vlády k začatému procesu privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).

„Keďže je už známy aj pravdepodobný nástupca pani ministerky, jej odstúpenie by malo mať len minimálny vplyv na vývoj koruny,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Z pohľadu fungovania ministerstva financií neočakáva, že by malo dôjsť k výraznejším zmenám. Výmena ministrov v rezorte financií by sa aj podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu mala uskutočniť bez výraznejších pohybov na finančnom trhu. Demisia ministerky je podľa neho v súčasnosti upokojujúcim krokom.

Analytik Pavol Popp z Poštovej banky však očakáva zreteľný krátkodobý negatívny vplyv odchodu ministerky, nakoľko zahraničie ju považovalo za jedného z najvýznamnejších reformných ťahúňov súčasnej vládnej koalície. Z dlhodobého hľadiska by však jej odchod nemal výrazne ovplyvniť ekonomiku. V rámci SDĽ podľa neho neexistuje žiadny plnohodnotný nástupca, ktorý by mohol Schmögnerovú zastúpiť. Podľa Mareka Senkoviča z Istrobanky je zrejmé, že nový minister nebude mať po nástupe do funkcie pre krátkosť času reálnu šancu zrealizovať reformy a na ministerstve sa zastaví pokrok.

Podľa dílerov bolo rozhodnutie SDĽ odvolať ministerku financií niekoľko mesiacov pred blížiacimi sa parlamentnými voľbám veľmi nešťastné. Zahraniční pozorovatelia si to totiž môžu vysvetliť len tým, že vo vnútri vládnej koalície vládnu vážne rozpory. „To je prejavom politickej nestability, ktorá bola a aj naďalej zostáva najvážnejším problémom SR z pohľadu potenciálnych investícií,“ povedal Marek Senkovič.

Negatívnym signálom pre zahraničných investorov je podľa analytikov najmä návrh SDĽ na zmenu spôsobu privatizácie SPP. „Tieto návrhy prichádzajú veľmi neskoro a sú veľmi škodlivé a neseriózne voči potenciálnym záujemcom, ktorých účasť na privatizácii stojí nemalé peniaze,“ povedal Senkovič.

Aj podľa Jána Tótha z ING Barings je oveľa dôležitejší postoj vlády k začatému procesu privatizácie SPP ako skutočnosť, že Schmögnerová podá v pondelok demisiu. Výmena ministerského kresla by sa totiž podľa neho mala uskutočniť bez komplikácií a nemala by ohroziť finančné trhy. Premiér bude podľa Tótha pokračovať v rozbehnutom procese privatizácie slovenského plynárenského gigantu podľa schválených harmonogramov. „Môže nastať aj situácia, že premiér bude brániť privatizáciu SPP hrozbou odchodu z vlády,“ uviedol Tóth. Neprivatizovanie SPP by totiž mohlo ohroziť predvolebné pozície SDKÚ a plnenie programového vyhlásenia vlády. Časť poslancov SDĽ spolu s opozíciou by podľa Tótha teoreticky mohla vyhlásiť vláde nedôveru, ale je na to len malá šanca.

„Privatizácia SPP nie je ohrozená, nakoľko SDĽ by svoj zámer mohla presadiť len vyslovením nedôvery vláde a tým by išla sama proti sebe,“ uviedol Kotian. V prípade, že by sa privatizácia zabrzdila, mohli by vzniknúť problémy s financovaním bežného účtu, čo by sa prejavilo aj na kurze koruny a bol by to tiež veľmi zlý signál pre zahraničie. Podľa Poppa je privatizácia SPP už v pokročilom štádiu a jej revízia je teda prakticky vylúčená.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS