Cieľom auditu v pobočkách spoločnosti BMG Invest, s.r.o. je posúdenie, či firma bude pokračovať v zhodnocovaní vkladov obyvateľov, alebo ich vyplatí. Audit a následné rozhodnutie nových majiteľov určí aj to, či bude vyplatená len istina vkladov alebo aj úroky a ich výška. Je pravdepodobné, že ak sa spoločnosť rozhodne pokračovať v zhodnocovaní vkladov, nebude to s prísľubom tak vysokých výnosov ako v minulosti. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca spoločnosti Horizont, a.s. Miroslav Roganský.
Na margo dĺžky trvania auditu uviedol, že bude podrobný a rýchly. „Nie je v nikoho záujme zdržovať ho a vyvolávať neistotu u klientov,“ povedal M. Roganský. Vzhľadom na množstvo pobočiek nevedel určiť odhadovanú dobu, počas ktorej budú pobočky zatvorené. Pobočky sú podľa neho zatvorené na základe rozhodnutia nových majiteľov firmy. Takýto postup podľa M. Roganského nie je v rozpore so zákonom.
Hovorca spoločnosti tiež uviedol, že novým majiteľom spoločností Horizont a.s. a BMG Invest s.r.o. je americká firma. Bližšie informácie o nej nevedel poskytnúť. Dodal tiež, že všetky domáce aj zahraničné dcérske spoločnosti tejto skupiny normálne fungujú.
Od pondelka BMG Invest a Horizont uzavreli svoje pobočky. Na dverách pobočiek je oznam, podľa ktorého spoločnosti Horizont, a.s. a BMG Invest, s.r.o. odkúpil zahraničný investor. „Na základe jeho rozhodnutia bude vykonaný audit spojený s preberaním spoločností. Z uvedeného dôvodu budú pobočky od 4. februára zatvorené. Po ukončení auditu a registrácie v obchodnom registri spoločnosť znovu obnoví svoju činnosť. Veríme, že naši obchodní partneri pochopia túto nevyhnutnú skutočnosť a zachovajú nám svoju priazeň,“ uvádza sa v ozname.
BMG Invest je dcérskou spoločnosťou Horizontu. Keďže BMG je spoločnosť s ručením obmedzeným, za svoje záväzky ručí zo zákona len do výšky základného imania. Podľa odhadov Asociácie správcovských spoločností však v súčasnosti od občanov získala približne 4,5 mld. Sk. Celá skupina Horizont vykázala iba v rokoch 1998 až 2000 kumulovanú stratu 1,5 mld. Sk.
Podľa premiéra vláda nezodpovedá za krach BMG Invest
Premiér Mikuláš Dzurinda odmietol zodpovednosť vlády za situáciu spoločností Horizont a BMG Invest, ktorých pobočky sú od pondelka zatvorené. Zdôraznil, že vláda urobila vysvetľovaciu kampaň a tiež legislatívne kroky, ktorých zoznam čoskoro predloží občanom. „Opäť žneme to, čo sme nesiali. Spoločnosti, o ktorých je reč, založili v lete 1996,“ vyhlásil na tlačovej besede SDKÚ. Na slovenskom ekonomickom aj inom poli je podľa neho ešte niekoľko ťažkých mín, ktoré položila predchádzajúca vláda. Preto považuje za farizejské vyhlásenie HZDS, ktoré „akoby generovalo rastúcu nespokojnosť občanov. Ak sa objaví, my poznáme presnú adresu – vila Elektra, Trenčianske Teplice,“ dodal premiér.
M. Dzurinda tiež poukázal na vysvetľovaciu kampaň o možnostiach investovania na slovenskom finančnom trhu, ktorú vláda organizovala za pomoci európskeho programu Phare. Osobitný dôraz pritom kládla na riziká investícií do nebankových subjektov. Kampaň sa uskutočnila formou platenej inzercie a článkov v mienkotvorných denníkoch v lete 2000.
Hnutie za demokratické Slovensko so znepokojením prijalo správu o uzatvorení pobočiek BMG Invest , spol. s r.o. V pondelkovom vyhlásení obvinilo vládu a ďalšie inštitúcie z viacnásobného zlyhania v oblasti finančných trhov, ako napríklad v prípade Devín banky. „HZDS preto zdieľa oprávnené obavy občanov, a v záujme predídenia reťazovej reakcie a gradovania občianskej nespokojnosti vyzýva vládu, menovite Mikuláša Dzurindu, Ivana Mikloša a nástupcu Brigity Schmögnerovej Františka Hajnoviča o prijatie bezodkladných krokov k riešeniu tejto situácie,“ uviedlo HZDS.
HZDS požaduje licencovanie nebankových subjektov
Na riešenie situácie v oblasti podnikania nebankových subjektov je potrebné okamžite pripraviť zákon, ktorý zavedie ich činnosť na základe licencie. „Tieto subjekty v súčasnosti podnikajú tak, že sa neskúma ani dôveryhodnosť tých, ktorí podnikajú a ani ich odborná spôsobilosť, “ uviedol v utorok na tlačovej besede v reakcii na situáciu okolo BMG Invest poslanec Národnej rady SR za HZDS a predseda hospodárskeho klubu strany Jozef Brhel. Preto by sa podľa neho mal schváliť zákon, ktorý umožní okamžite do týchto subjektov vstúpiť a vykonávať nad ich činnosťou regulárny dohľad.
„Ten, kto vkladá, nemusí byť profesionál, ale ten, kto spravuje vložené peniaze, profesionálom byť musí, “ poznamenal Brhel. Postup pri predaji spoločnosti BMG Invest neznámemu zahraničnému investorovi považuje za neštandardný. „Je prinajmenšom čudné, že audit spoločnosti prebieha až po predaji. Málokto kupuje mačku vo vreci,“ upozornil poslanec za HZDS. Podľa Brhela nie je žiadny dôvod, aby akákoľvek spoločnosť pri svojom predaji zatvorila na neurčito svoje pobočky.
Opozičný poslanec kritizoval vládu, ktorá sa podľa neho vo svojom vládnom programe zaviazala vytvoriť nezávislý regulačný orgán nad celým finančným trhom, avšak svoj záväzok nesplnila. „Všetci sme zmúdreli,“ skonštatoval Brhel v reakcii na kritiku vlády Vladimíra Mečiara, ktorá už pri vzniku BMG Invest v roku 1996 nezaviedla žiadne pravidlá činnosti nebankových subjektov.
Spoločnosť BMG Invest, s.r.o. od pondelka uzavrela svoje pobočky. Na dverách pobočiek je oznam, podľa ktorého spoločnosti Horizont, a.s. a BMG Invest, s.r.o. odkúpil zahraničný investor. „Na základe jeho rozhodnutia bude vykonaný audit spojený s preberaním spoločností. Z uvedeného dôvodu budú pobočky od 4. februára zatvorené. Po ukončení auditu a registrácie v obchodnom registri spoločnosť znovu obnoví svoju činnosť. Veríme, že naši obchodní partneri pochopia túto nevyhnutnú skutočnosť a zachovajú nám svoju priazeň,“ uvádza sa v ozname.