ČLÁNOK


,

Audit nie je pásová výroba
2. februára 2003

Máme ich takmer osemsto. Páni v oblekoch a dámy v kostýmoch sa snažia, aby bolo účtovanie firiem pravdivé a riadenie efektívne. Hoci sú tak trochu účtovníkmi aj daňovými poradcami, ich oficiálna nálepka znie – audítori. Hlavnou úlohou fyzických aj právnických osôb (audítor alebo audítorská spoločnosť) zo zákona je overovanie účtovnej uzávierky a výročnej správy. Nie sú vykonávateľmi práva, skôr poradcami pre firmy, ktoré chcú zistiť svoje slabé a silné stránky.

Upozorňujú na riziká, využívajú pritom aj novinky, ktoré sa dozvedeli z takmer nepretržitých školení. Tvrdia, že nevyhnutná je spolupráca s klientom. Bez neustáleho dialógu nemôžu pružne poradiť. Nemenej dôležitá je moderná technológia, ktorá odhalí chyby skôr ako človek prehrabujúci sa celý deň v kope dokladov. Kauza Enron a pád jednej z najväčších audítorských firiem sveta im nepridal na popularite, sprísnili sa podmienky, ale predsa je o túto profesiu stále záujem.

Beh na dlhé trate

Audítorom sa nestáva hocikto a dosiahnuť túto métu nie je jednoduché. Na celú audítorskú činnosť na Slovensku dohliada Slovenská komora audítorov (SKAU), nezávislá profesijná organizácia. Vydáva osvedčenia o spôsobilosti, licencie, vedie zoznam audítorov a zoznam asistentov audítorov, dbá na riadny výkon činnosti a profesionálnu úroveň, vydáva národné audítorské štandardy, usmerňuje činnosť audítorov, zabezpečuje predpoklady na zvyšovanie ich vzdelanosti a profesionálnej úrovne, spolupracuje s ministerstvom financií pri tvorbe všeobecne záväzných právnych predpisov v oblasti účtovníctva a audítorstva a mohli by sme vypočítavať ďalej.

Aký je teda postup k tomu, aby ste sa stali audítorom? Na začiatok postačí ukončená vysoká škola ekonomického zamerania a audítor, ktorý vás zamestná ako svojho asistenta. Môžete pracovať v tejto pozícii, koľko rokov chcete. Ak sú však vaše ambície vyššie a snívate o tom, že raz budete audítorom, treba sa zapísať do zoznamu asistentov audítorov v SKAU. Dostanete pracovnú knižku na zapisovanie prednášok, ktoré ste absolvovali, ako aj seminárov a náplne vašej práce. Ak vydržíte aspoň tri roky a celkove pracujete v účtovníckej oblasti aspoň päť rokov, môžete sa prihlásiť na audítorské skúšky. Ešte predtým vám však zamestnávateľ do knižky napíše hodnotenie vašej činnosti. Ak by bolo negatívne, na svoju vysnívanú profesiu zabudnite.

Ešte malá poznámka k piatim rokom, počas ktorých sa zaoberáte účtovníctvom. Musí to byť práca po skončení denného štúdia alebo počas diaľkového štúdia, no na trvalý pracovný pomer. Ak by ste boli poslucháčmi denného štúdia a privyrábali si spracúvaním účtovníctva na dohodu, SKAU to neuzná ako prax. Keď to zhrnieme, bezúhonnému vysokoškolákovi s piatimi rokmi praxe v účtovníctve, z toho aspoň tromi ako asistent audítora, nič nestojí v ceste, aby sa vrhol na štúdium na audítorskú skúšku.

Práve skúška má overiť odbornú úroveň teoretických vedomostí a ich využitie v praxi. Zameriava sa na ekonómiu a finančné riadenie, účtovníctvo, príslušné časti občianskeho, obchodného, finančného či pracovného práva, na informačné systémy riadenia a vnútornej kontroly, systémy spracovania dát, rôzne matematické a štatistické metódy, ktoré sa využívajú pri poskytovaní audítorských služieb. Samozrejme, dôležitou časťou sú aj audítorské postupy, metódy, techniky vrátane audítorských štandardov. Vyžaduje teda celý okruh predmetov, ktoré musí uchádzač ovládať. Skladá sa z písomnej a ústnej časti, predpokladom na ústnu je úspešná písomná časť. Neúspešní kandidáti môžu skúšku aj opakovať, poplatok však zaplatia dvakrát. Podľa údajov SKAU je úspešnosť uchádzačov vysoká – 80-percentná, niekedy aj 90-percentná.

Nastupuje prax

Predpokladajme, že ste skúšku úspešne zvládli, nič vám už neprekáža v tom, aby ste sa stali audítorom. Je tu však ešte niečo. Do rúk prezidenta komory skladáte sľub, ktorým sa zaväzujete, že budete dodržiavať Ústavu SR, zákony a ostatné právne predpisy, budete svedomito a zodpovedne plniť audítorské povinnosti, zachovávať mlčanlivosť a riadiť sa etickým kódexom audítora. A teraz už naozaj. Komora vás zapíše do zoznamu audítorov do dvoch mesiacov od doručenia písomnej žiadosti, zaplatíte zápisné a môžete začať pracovať ako ozajstný audítor. A ako vyzerá práca audítora v praxi? SKAU sa stará o to, aby sa naďalej vzdelával, počas dvoch rokov musí absolvovať aspoň osemdesiat hodín školení. Podľa partnera z KPMG Slovensko, s. r. o., Ľuboša Vanča je každý deň v práci iný. Na dennom poriadku sú diskusie s klientom, hľadanie riešení vzniknutého problému, odporúčaní na zlepšenie efektívnosti. Sú však aj dni plné mítingov a stretnutí, prípadne školení pre zamestnancov či manažérov z rôznych firiem. Okrem toho treba neustále sledovať zmeny zákonov, zvyknúť si na medzinárodné účtovné štandardy. Večer sa niekedy končí recepciou u klienta alebo vyčerpaním a pádom do postele. Audítor nemusí vykonávať audítorskú činnosť celý život bez prerušenia. Ak sa rozhodne napríklad vycestovať do zahraničia, môže na tri roky (alebo kratší čas) požiadať o pozastavenie licencie bez akýchkoľvek skúšok po návrate k činnosti. V období pozastavenia však nesmie poskytovať audítorské služby, nemôže byť ani volený do orgánov SKAU. Takisto o pozastavenie činnosti môže požiadať aj asistent audítora. K úplnému vyčiarknutiu zo zoznamu dôjde, ak audítor zomrel, bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony, ak bol na jeho majetok vyhlásený konkurz, spáchal trestný čin, neplatí príspevky komore, zneužije informácie, ktoré získal pri svojej činnosti, môže však aj sám podať komore písomnú žiadosť na vyčiarknutie zo zoznamu. Audítori ako členovia komory musia dodržiavať predpisy, zákony a audítorské štandardy. Ak sa tak nestane, môže im komora udeliť písomné napomenutie alebo aj pokutu, a to až do 500-tisíc korún, ak ide o fyzickú osobu, a do jedného milióna korún, ak ide o právnickú osobu. Aj asistent audítora by sa mal mať na pozore. Môže byť vyčiarknutý zo zoznamu, písomne napomenutý alebo zaplatí pokutu 10-tis. Sk. Po prípadnom vyčiarknutí zo zoznamu by musel záujemca o opätovné získanie licencie znova prejsť celou tortúrou skúšok.

Pád Enronu priniesol tvrdšie pravidlá hry

O audítoroch sa začalo vo veľkom hovoriť po páde energetického gigantu. Spôsobil kolaps firmy Arthur Andersen, spoločnosti z kruhov tzv. veľkej päťky najväčších audítorských firiem sveta. Veľký rozruch sa preniesol aj na starý kontinent, zákony však sprísnili najmä Spojené štáty americké. V komisii, ktorá kontroluje burzy, zriadili nové orgány, najväčší vplyv na profesiu má však Sarbanesov-Oxlyho zákon, ktorý americký prezident podpísal v polovici minulého roka. Vzťahuje sa výhradne na spoločnosti kótované na amerických burzách a ich audítorov. Účastníkmi americkej burzy sú však aj iné ako americké firmy, ktoré by mali dodržiavať nové pravidlá.

Preto má zákon nepriamy dosah v Európe či Japonsku. Zriaďuje nový dozorný orgán nad účtovníctvom kótovaných spoločností. Je nezávislý od vlády, financovaný z poplatkov jednotlivých spoločností. Dozor bude mať nad spoločnosťami, ktoré sú zodpovedné za svoju účtovnú uzávierku, ako aj nad audítormi, ktorí ju overujú. „V praxi to však neznamená, že firmy budú posielať svoje napr. štvrťročné výkazy a ďalšie údaje dozornému orgánu a na základe nich on overí správnosť údajov. Dozorný orgán nebude nahrádzať audítorov, ale vytvárať určité pravidlá a kontrolovať ich dodržiavanie,“ vysvetľuje

Ľ. Vančo.

Podľa uvedeného zákona sa riadia aj niektoré slovenské audítorské spoločnosti vykonávajúce audit pre spoločnosti, ktorých materské spoločnosti sú kótované na amerických burzách. Ľ. Vančo hovorí o nových úlohách kladených na audítorov: „Napríklad audítor bude pripravovať správu pre auditovú komisiu (AK) klienta, ktorá schvaľuje niektoré služby poskytované audítorom. Kým predtým sa informácie predkladali manažmentu spoločnosti, teraz musia byť určité informácie predkladané priamo komisii. Obmedzený je aj rozsah služieb, ktoré audítor poskytuje jednej spoločnosti. Ak overuje účtovnú uzávierku, nesmie vykonávať napr. účtovníctvo, interný audit, oceňovanie, riadiace a personálne služby, dílerské služby alebo služby investičného bankovníctva.“ V USA je predpísaná aj rotácia auditových partnerov, ktorí nemôžu vykonávať audit v jednej spoločnosti viac ako päť rokov. Podľa Ľ. Vanča sú rotácia a ďalšie postupy bežne zaužívaným pravidlom v audítorskej praxi, avšak teraz ich musia audítori dodržiavať už aj podľa zákona.

Zaujímavé sú aj právne postihy audítorov v USA. Za nearchivovanie pracovných dokladov päť až sedem rokov im môžu odňať slobodu až na desať rokov, za zničenie dokladov si audítor „odsedí“ 20 rokov, za podvod súvisiaci s cennými papiermi 25 rokov. Amerika sa teda poučila a tvrdo bojuje proti účtovným podvodom a škandálom. Jej ekonomike už uškodili dostatočne. Európa je ako vždy konzervatívnejšia, k tvrdým krokom sa zatiaľ neodhodlala. Na Slovensku platí nový zákon o audítoroch a Slovenskej komore audítorov od 1. januára 2003.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS