Za vyše pol roka, ktorý zostáva do deklarovaného prijatia zákona o elektronických komunikáciách, môže dôjst k absolútnej strate záujmu zahranicných investorov o slovenský telekomunikacný trh a poškodeniu investorov, ktorí už vložili do komunikacnej infraštruktúry na Slovensku nemalé prostriedky. Uvádza sa to v stanovisku Asociácie telekomunikacných operátorov (ATO) k novele telekomunikacného zákona, ktoré agentúre SITA poskytol predseda asociácie Vladimír Ondrovic.
Návrh novely podla ATO vnáša do zákona podmienky upravované regulacným rámcom Európskej únie (EÚ), ktoré sú už dlhodobo platné vo väcšine clenských i pristupujúcich krajín EÚ. To sa týka napríklad aj minulotýždnového vyjadrenia štátneho tajomníka Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) Branislava Opaterného, podla ktorého je zakomponovanie uvolnenia miestnych vedení do poslaneckej novely nesystémovým krokom. Nový zákon o elektronických komunikáciách, na ktorého prípravu sa ministerstvo odvoláva, totiž nemôže túto problematiku upravovat iným spôsobom, iba v súlade s nariadením európskeho parlamentu a rady. Asociácia preto považuje vyjadrenia predstavitelov MDPT, podla ktorých nemá zmysel schvalovat novelu s poukázaním na krátkodobost takéhoto riešenia, za nepochopitelné.
„Súcasný stav na telekomunikacnom trhu za viac ako štyri mesiace od skoncenia monopolu Slovenských telekomunikácií dáva za pravdu vyhláseniam ATO, v ktorých upozornovala na nedostatocnú pripravenost slovenskej legislatívy na liberalizáciu telekomunikacného prostredia a potrebu prijat novelu zákona o telekomunikáciách,“ uvádza sa dalej v stanovisku asociácie. ATO sa odvoláva aj na skoršie vyjadrenia predstavitelov MDPT, podla ktorých „prijatie novely telekomunikacného zákona je potrebné, aby sa zvýšilo tempo liberalizácie hlasovej služby“.
Novela, ktorú do parlamentu predložili poslanci Herman Arvay (KSS), Jaroslav Baška (Smer), Ján Jasovský (HZDS-LS) a Peter Miššík (SDKÚ) je takmer totožná s návrhom pôvodnej novely telekomunikacného zákona z predchádzajúceho volebného obdobia. Tento právny predpis však parlament vlani neschválil po jeho vrátení prezidentom. Novela zakotvuje okrem uvolnenia prístupu k miestnym vedeniam aj posilnenie právomocí telekomunikacného úradu.