Argentínsky minister pre ekonomiku Jorge Remes Leničov v utorok podal demisiu, potom ako kongres oddialil prijatie nepopulárnych plánov na zabránenie kolapsu argentínskeho bankového systému. Podľa Leničovovho plánu by banky vydávali majiteľom účtov štátne dlhopisy namiesto hotovosti. Ministerstvo neuviedlo, kto bude Leničovov nástupca.
Odchádzajúci minister sa z víkendového stretnutia s Medzinárodným menovým fondom (MMF) vo Washingtone vrátil s prázdnymi rukami. Argentína požiadala MMF a Svetovú banku o pomoc vo výške minimálne 9 mld. USD vo forme úverov. Medzinárodní veritelia však od Argentíny vyžadujú dôkazy o tom, že provincie zastavia nekonečné utrácanie zverených prostriedkov. Argentína v súčasnosti dlhuje veriteľom 140 mld. USD.
Leničov svojim odchodom podporil špekulácie médií, že demisiu podajú aj ďalší členovia vlády vrátane prezidenta Eduarda Duhaldeho. Následne by sa museli začiatkom roka konať v Argentíne predčasné voľby. Duhalde sa mal v utorok stretnúť s vplyvnými regionálnymi guvernérmi, kde hľadal podporu pre plán na záchranu bánk. Kongres plán kritizoval ako príliš mäkký voči bankám a pritvrdý voči ľuďom. V krajine s 36 mil. obyvateľov žije 45 % ľudí pod hranicou chudoby a miera nezamestnanosti sa dlhodobo drží na úrovni 20 %.
Zahraničné banky obviňujú čelných argentínskych predstaviteľov, že zmrazením vkladov stratili vieru vo finančný systém. Štát tak chcel zachrániť štátom vlastnené banky, ktoré trpeli problémami likvidity. Zahraničné bankové subjekty odmietajú domáce banky rekapitalizovať, niektoré uvažujú o odchode z Argentíny. Britská HBSC v Argentíne však ostane. Člen predstavenstva banky, David Eldon uviedol, že „HBSC do Argentíny v tejto situácii viac peňazí neprinesie. Radšej by sme spolupracovali s MMF, vládou a regulátormi trhu“.