Argentínska mena sa dostala na historicky nízku úroveň, čo sa odohráva v období, kedy sa hromadia prognózy o ďalšom prehĺbení hospodárskej krízy v krajine.
Pred devalváciou bol kurz pesa k doláru v pomere 1:1, včera sa posunul k hranici 2,5:1.
Eduardo Duhalde, ktorý je piatym argentínskym prezidentom od decembra 2001, je v kritickej situácii – naliehavo totiž potrebuje, aby Medzinárodný menový fond obnovil úverovú pomoc Argentíne s cieľom vymaniť sa zo štyri roky trvajúcej recesie.
Duhalde doslova povedal, že ak jeho krajina vo veľmi krátkom čase nedostane finančnú injekciu od MMF, opäť sa obnovia nepokoje, ktoré si v decembri vyžiadali 27 obetí a viedli k pádu prezidenta de la Rúa.
Najnovšie štatistiky vykresľujú hrozivý obraz ďalšieho prepadu argentínskeho hospodárstva.
Zhruba polovica populácie je pod oficiálnou hranicou chudoby a nemá finančné prostriedky na nákup potravín, platenie základných služieb a nájomného.
Viac ako 20% obyvateľov oficiálne nemá zamestnanie, neoficiálne odhady sú podstatne vyššie.
Medzinárodný menový fond odhaduje, že ekonomika sa spomalí o ďalších 8% do konca tohto roka, čo znamená, že skrachujú ďalšie firmy a pribudnú ďalší nezamestnaní.
Vláda dáva do obehu nové peniaze, aby mohla vyplatiť mzdy štátnych zamestnancov, čo podporuje silné inflačné tlaky.
Podobná situácia je v argentínskych provinciách, kde je v obehu 14 druhov dlhopisov.
Kritický je aj stav v Buenos Aires, kde sa množia útoky na politikov. Časť budovy zákonodarného zboru – Kongresu je „obrnená“ železnými výstužami, podobné bezpečnostné opatrenia podnikli aj viaceré argentínske banky.
Medzinárodný menový fond, ktorý je v paľbe kritiky Spojených štátov z dôvodu, že príliš dlho finančne saturoval Argentínu bez akéhokoľvek výraznejšieho efektu, nijako nesignalizuje obnovenie úverovej pomoci.
Trvá na sformulovaní takej vládnej politiky, ktorá povedie k ozdraveniu ekonomiky.
Tieto opatrenia sú však stále v nedohľadne.