Tento týždeň bude pre argentínsku ekonomiku kritický, pretože v jeho závere sa vo washingtonskom sídle Medzinárodného menového fondu rozhodne, či sa ešte v priebehu decembra uvoľnia úverové zdroje v objeme 1,26 miliardy dolárov, nevyhnutné na splátku časti istiny a úrokov zahraničného dlhu.
Rozhodnutie MMF je kľúčové aj z dôvodu, že podmieňuje poskytnutie ďalších finančných prostriedkov zo Svetovej banky a Medziamerickej rozvojovej banky – IADB.
Argentína však sústavne neplní podmienky dohodnuté s Medzinárodným menovým fondom. Najnovšie správy hovoria o tom, že prudko klesá výber daní a príjmová časť štátneho rozpočtu sa zredukuje o 7,8 miliardy dolárov, hoci limit stanovený MMF predstavuje 6,5 miliardy USD.
Viceguvernér argentínskej centrálnej banky Mario Blejer vidí určité východisko v preklenovacom úvere, a ak zdroje neposkytne MMF, bude sa – podľa jeho slov – musieť nájsť „iný kreditný mechanizmus…“
V zlej pozícii však nie je iba Argentína, ale aj Medzinárodný menový fond. Jeho predstavitelia sú totiž čoraz menej presvedčení, že ďalšie intervencie pomôžu Argentíne a iba veľmi neochotne pristupujú k pokračujúcemu financovaniu jej rozpočtového deficitu. Ak ale Medzinárodný menový fond zablokuje úverové zdroje, Argentína definitívne nebude schopná splatiť zahraničný dlh centrálnej vlády i jednotlivých provincií v celkovom objeme 155 miliárd dolárov, čo môže mať nepredvídateľné dôsledky.
Minister hospodárstva Domingo Cavallo vo včerajšom vydaní britského denníka Financial Times nepriamo obvinil kritikov argentínskeho modelu kontroly nad bankovým sektorom a kapitálovým trhom, ktorí údajne šíria „paniku a hystériu…“
Cavallo chce totiž navodiť atmosféru dôvery vo vzťahu k argentínskej ekonomike a jej schopnosti riešiť terajšie kolosálne problémy vlastnými silami.
Experti však pochybujú, či je takýto model objektívne možný a realizovateľný.