Dočasná argentínska vláda kritizovala Medzinárodný menový fond a požiadala ho, aby jej ponechal šancu na vyvedenie krajiny z krízy.
Zazneli aj niektoré tvrdšie slová. Námestník ministra hospodárstva Jorge Todesca uviedol, že „MMF je vzdialený tisíce kilometrov od Argentíny a nemá dostatok detailných informácií o situácii o tamojšom vývoji…“
Nepotrebujeme, aby nám Medzinárodný menový fond každé dve minúty hovoril, aký kurz máme zvoliť…“ dodal Todesca.
Argentína na jednej strane potrebuje podporu MMF, no v tom istom čase musí zmierniť hnev a netrpezlivosť svojich občanov, ktorí budú sotva akceptovať tvrdú monetaristickú politiku doporučovanú predstaviteľmi fondu.
MMF však argumentuje tým, že ak chce argentínska vláda získať jeho podporu, musí prezentovať „viac premyslenejšiu ekonomickú politiku“.
Zahraniční investori sú znepokojení tým, že Duhaldeho vládny kabinet preferuje protekcionizmus, no zároveň poukazujú aj na nefunkčnosť nového duálneho menového systému.
Medzinárodný menový fond do tejto chvíle odmieta komentovať kritické poznámky Argentíny.
Situácia v tejto krajine je však opäť nadmieru napätá a masové protesty sa po zmrazení dolárových vkladov rozšírili z Buenos Aires do ostatných miest a oblastí krajiny.
Týždeň po devalvácii pesa o 29% sa argentínska vláda odhodlala k ďalšiemu zúfalému kroku s cieľom udržať finančnú stabilitu – v rámci jedného z najtvrdších doteraz prijatých rozhodnutí chce zmraziť – minimálne na jeden rok – všetky termínované vklady denominované v amerických dolároch.
Technicky sa tento proces zrealizuje tak, že bežné a sporiteľné účty v USD sa skonvertujú na termínované s dvanásťmesačnou výpovednou lehotou, avšak majitelia bežných účtov so zostatkom nižším ako 10 000 dolárov si môžu vymeniť svoje vklady na peso pri oficiálnom výmennom kurze 1:1,4 alebo budú môcť uskutočniť v priebehu mesiaca výber maximálne do 500 USD.
Nejde pritom o nijakú konfiškáciu alebo o ukrátenie klientov, zdôraznil minister hospodárstva Lenicov.
Zmrazenie sa má týkať aj sporiteľných účtov, ktoré sú vedené v peso, no toto opatrenie má byť v platnosti iba do začiatku marca 2002.
Mesačný limit na výber sa zvýši z doterajších 1 000 na 1 500 peso u tých zamestnancov, ktorí dostávajú pravidelne mzdu na svoj bankový účet.
Banky skrátka nemajú dostatok zdrojov, aby mohli čeliť narastajúcemu výberu vkladov, uviedol minister hospodárstva Jorge Remes Lenicov a dodal, že od decembra 2001 sa znížil finančný objem depozitných účtov o 20 miliárd dolárov, čo je zhruba polovica štátneho rozpočtu.
Reakciu obyvateľstva na zmrazenie vkladov nemožno v tejto chvíli presne odhadnúť, jednoznačné však je, že tento krok bude veľmi nepopulárny najmä v rámci takzvanej strednej vrstvy argentínskej spoločnosti, čo môže vážne skomplikovať pozíciu prezidenta Eduarda Duhaldeho. K masovým protestom však došlo počas víkendu nielen v Buenos Aires, ale v celej Argentíne.
Práve obmedzenie mesačného limitu na výbery z dolárových účtov vyvolalo nepokoje, ktoré viedli k pádu dvoch dočasných argentínskych vlád.
Situáciu komplikuje aj fakt, že banky a zmenárne uskutočňujú operácie iba v limitovanom rozsahu, čo znamená, že Argentínčania presne nevedia aká je skutočná hodnota pesa. Na čiernom trhu sa k oficiálnemu výmennému kurzu peso – dolár (1,4:1) nad nominál pripočítava 13%.
V Uruguayi, kde majú úspory najmä bohatší Argentínčania, je tento kurz až na úrovni 2,2:1.
Problémy spôsobuje tiež skutočnosť, že sa rozširuje počet predajcov, ktorí neakceptujú kreditné a debetné platobné karty, pretože čakajú na to, kým sa prejaví celkový efekt devalvácie. Od konca minulého týždňa nie je možné platiť kreditnými kartami ani na benzínových pumpách.
Mimoriadnosť situácie v Argentíne dokresľuje aj fakt, že zo španielskej Galície, z ktorej prišli do Argentíny desiatky tisíc prisťahovalcov, prichádza teraz naliehavá potravinová pomoc. Argentínske ulice však aj včera zaplnili tisíce robotníkov, ktorí nedostali mzdu, respektíve si ju nemohli vybrať zo svojich bankových účtov. Protestovali pacienti, ktorí sa nedostali k liekom, odpor je evidentný aj proti brutálnym zásahom polície.
Aj ďalšia argentínska dočasná vláda sa teda dostáva do veľmi komplikovanej a výbušnej situácie.