Pred vyše dvadsiatimi dňami (presne 4.marca) odovzdal prezident Fernando de la Rúa poverovacie listiny ministrovi hospodárstva Ricardovi Lopézovi Murphymu, ktorý mal byť obdobou tureckého „superministra“ Kemala Dervisa, niekdajšieho viceprezidenta Svetovej banky. Murphy bol totiž konzultantom viacerých medzinárodných úverových agentúr, úzko spolupracoval s Medzinárodným menovým fondom, dlhodobo ho akceptovali aj na Wall Street. Mal byť mužom značne ortodoxnej rozpočtovej politiky, chcel vrátiť krajine ekonomickú dôveryhodnosť a najmä splniť ukazovatele, ktoré stanovil MMF v rámci monitorovania schváleného „záchranného balíka“ vo výške 39,7 miliardy USD.
Známa bola jeho razantnosť, ktorá vyplývala z niekdajšej funkcie ministra obrany.
Navrhol prudko znížiť vládne výdavky a redukovať dane s cieľom podporiť konkurencieschopnosť argentínskej podnikateľskej komunity, ktorá najviac trpela práve vysokou daňovou záťažou a predraženou menou. Mal tichý súhlas, aby sa radikálnejšie zmenila takzvaná „stratégia postupnosti“ pri riešení finančnej krízy v krajine, ktorá po vyše 30 mesiacoch recesie prestala fungovať, hoci ju podporoval Medzinárodný menový fond. Akciový index Merval sa iba nakrátko zvýšil o 6% a vzápätí začal opätovne klesať. Nervozita investorov narastala a začalo sa hovoriť o devalvácii argentínskej meny, ktorá je fixovaná na americký dolár.
Neistotu investorov ešte viac umocnila opätovná zmena na poste ministra hospodárstva, ktorým sa stal Domingo Cavallo. Nie je vôbec nijakým nováčikom, veď v kruhoch investorov sa stal legendou v roku 1991, kedy ako minister hospodárstva zastavil hyperinfláciu najmä tým, že argentínske peso fixoval k výmennému kurzu amerického dolára. Pôvodne mal ambície byť guvernérom centrálnej banky a vystriedať Pedra Poua, ktorého mandát sa síce oficiálne končí až v roku 2004, avšak momentálne čelí početným obvineniam, že nedokázal zabrániť z pozície svojho postu rozsiahle pranie špinavých peňazí v Argentíne.
V každom prípade bol Cavallov nástup do funkcie „raketový“, pričom svoje plány realizuje na viacerých frontoch. Jednak chce dostať urýchlene pod kontrolu finančnú krízu v krajine, potrebuje, aby mu politicky silne polarizovaný parlament schválil nový ekonomický plán, no zároveň sa snaží znížiť napätie vo vzťahoch s Brazíliou.
Poslanci akceptovali jeho daňový program, ktorý má oživiť verejné financie a zároveň rozptýliť pochybnosti o neschopnosti Argentíny splácať zahraničný dlh. Dolná komora parlamentu však Cavallovi odmietla predbežne udeliť mimoriadne právomoci, o čom sa však má opätovne rokovať v priebehu tohto týždňa.
Podarilo sa mu za veľmi krátky čas presadiť 9 z 13 článkov osnovy nového zákona na podporu konkurencie, čo bude napríklad znamenať, že sa zvýši zdanenie bankových operácií o 0,6%. Podľa miestnych analytikov táto časť nového zákona prinesie do štátneho rozpočtu niekoľko miliárd dolárov v priebehu relatívne krátkeho času.
Ide o záťaž pre podnikateľské subjekty, ktorá sa však bude kompenzovať úpravami v sadzbách dane z pridanej hodnoty, ako aj modifikáciami v ďalších daňových kategóriách.
Domingo Cavallo už absolvoval bleskovú návštevu v Brazílii, kde chcel utlmiť obavy z už ohláseného zvýšenia dovozného cla na exportované brazílske výrobky, čo sa interpretuje ako vážny úder pre Mercosur, štvorčlenný medzištátny obchodný blok, ktorého súčasťou je Brazília i Argentína. Časť finančných kruhov však tvrdí opak a zdôrazňuje, že Cavallo chce v čase vážnej ekonomickej krízy potvrdiť argentínske záväzky voči tomuto zoskupeniu.
Včera rokoval nový argentínsky minister hospodárstva v Madride so svojím španielskym partnerom Rodrigom Ratom – Španielsko je totiž najväčším investorom v Argentíne, a popri investičných aktivitách privátnych španielskych spoločností a bánk, sa podieľalo na „záchrannom balíku“ Medzinárodného menového fondu (39,7 miliardy USD) čiastkou vo výške jednej miliardy amerických dolárov.
Po skončení rozhovorov v Madride bude Domingo Cavallo rokovať v USA.
V tejto situácii prezident Fernando de la Rúa vyzval parlamentné strany, aby vytvorili vládu národnej jednoty. Má to byť kabinet „ekonomickej záchrany“?
V každom prípade sa Argentína dostáva do veľmi výbušnej situácie, čo nie je dobrý signál ani vo vnútri krajiny (nemožno totiž obísť faktor vplyvnej argentínskej armády), a už vôbec nie voči zahraničiu a zahraničným investorom.
Róbert Lachkovič