Do konca roku 2003 majú vlastníci starých vkladných knižiek, ktoré nie sú vystavené na meno, poslednú príležitost na ich „odanonymnenie“. Anonymné vklady sú vystavené na dorucitela. Znamená to, že nárok na výplatu uložených penazí má ten, kto predloží vkladné knižky alebo vkladové certifikáty v príslušnej banke. Šumenie o ich zrušení zaznievalo ešte pred dvoma rokmi. Vtedy vstúpila do platnosti novela Obcianskeho zákonníka (OZ), ktorá urcila, že vkladnú knižku môžu banky vystavit len na meno. Podla novely OZ, ktorá vyšla pod c. 526/2002 Z. z. a úcinnost nadobudla od prvého januára tohto roku, sa „vkladový vztah pri vklade na dorucitela, ktorý bol uložený pred 1. januárom 2003, ruší 31. decembra 2003.“ Novela zákona ruší anonymné vklady z dôvodu zosúladenia so zákonmi Európskej únie. Právo únie ich neuznáva, lebo sú lahko zneužitelné. Co teda robit s takýmito vkladnými knižkami?
Cím skôr, tým lepšie
Na zmenu alebo zrušenie knižky potrebuje dorucitel samotnú knižku a preukaz totožnosti. S nimi príde do pobocky, v ktorej mu vedú vklad. Obchodné miesta Slovenskej sporitelne, a. s., Bratislava ponúkajú zmenu anonymnej vkladnej knižky zadarmo. Vo Všeobecnej úverovej banke (VÚB), a. s., Bratislava vyplní klient „Žiadost o zmenu vkladnej knižky na dorucitela na vkladnú knižku na meno“, na základe ktorej sa zapíše požadovaná zmena. Klient rovnako ako pri zrušení knižky zaplatí 200 Sk. Ak sa však rozhodne zmenit knižku na termínovaný bankový úcet, banka operáciu urobí zadarmo. Úrokové miery sú vo VÚB rovnaké pre obidva druhy knižiek, na meno aj na dorucitela. V Slovenskej sporitelni od nového roku znížili úrokové sadzby na anonymných vkladoch o 0,5 % oproti pôvodným. Anonymné knižky so zostatkom do 100 korún neúrocia vôbec. Vklady, ktorých priemerný zostatok k obdobiu bilancie bude nižší ako 500 Sk, úrocí sporitelna len vo výške 0,1 % z priemerného rocného zostatku vkladu. Oplatí sa teda nájst si cas a zájst do banky, aby vklad vyplatili alebo zmenili jeho charakter.
K 20. januáru 2003 evidovala Slovenská sporitelna ešte 1 554 000 anonymných vkladov, co je obrovské císlo. Je to však o 21 000 menej ako ku koncu roka. Podla vedúcej oddelenia externej a internej komunikácie Evy Güttlerovej za mesiac zmenia priemerne 30 000 vkladov. Vo VÚB ku koncu januára viedli okolo 100 000 anonymných vkladných knižiek, co je asi desatina z celkového objemu takýchto vkladov v bankách. Najväcší nápor na odtajnenie caká Slovenskú sporitelnu. Ak by sme pocítali, že k zaciatku februára má ešte 1 545 000 vkladov na dorucitela, 353 pobociek a všetci by chceli výmenu alebo zrušenie stihnút do konca roku 2003, každý mesiac by o zmenu požiadalo približne 364 klientov. „Upozornujeme klientov, aby si nenechávali prevod vkladných knižiek na poslednú chvílu. Postupné „odanonymnovanie“ umožnuje uskutocnit prevod pohodlne, bez zbytocného stresu,“ hovorí E. Güttlerová. Vo VÚB nie je situácia taká dramatická, pri rovnakom výpocte by v jednej pobocke za mesiac požiadalo o prepis alebo zrušenie vkladu 44 klientov.
Viete heslo?
A ak to nestihnete do konca tohto roku? Podla zákona majú banky anonymné vklady ku koncu decembra zrušit. Od budúceho roku však zacína plynút trojrocná premlcacia lehota. Pocas nej už vkladné knižky nebudú úrocené, no klient si môže ich zostatok vyzdvihnút. Po roku 2006 prepadajú nevyzdvihnuté vklady v prospech banky.
Niektoré vklady na dorucitela majú aj heslo. V prípade, že ho poznáte, môžete pokojne spávat. Heslo a preukaz totožnosti sú základnými predpokladom na bezproblémovú zmenu. Pravdou je, že vkladné knižky už dnes považujeme za staromódny nástroj odkladania úspor a vela ludí, ktorí si ich založili, už aj zomrelo. V prípade úmrtia sa vkladná knižka stáva predmetom dedicského konania. „Zrušit ju môže dedic, aj on však musí poznat heslo. Podobný je i prípad, ak je pôvodný majitel v cudzine – podstatná je znalost hesla a nie to, kto ju prinesie,“ vysvetluje hovorca VÚB Marián Horváth. V Slovenskej sporitelni majú iný názor. „Obciansky zákonník ruší vkladový vztah pri vklade na dorucitela k 31. 12. 2003. V praxi to znamená, že zmluvný vztah medzi klientom a bankou sa zruší a vkladnou knižkou sa klient preukazuje pri uplatnení práva na výplatu vkladu. V prípade, že predkladatel nevie uviest heslo, v zásade by banka na to nemala prihliadat.
Zmluva o vklade, ktorej castou je aj zadanie hesla, totiž zanikla. Predkladatel preukazuje svoju totožnost,“ hovorí E. Güttlerová. Banka teda bude konat v rámci princípov, ktoré sa týkajú vkladných knižiek na dorucitela, teda s tým, kto knižku predloží. Zostatok zahrnutý do dedicského konania vyplatí dedicovi. Ak je majitel vkladu v cudzine a chce vyplatit zostatok, musí sa podla E. Güttlerovej dostavit do obchodného miesta banky, alebo tým poverí inú osobu.
Podla coho spoznáte,
že máte anonymný vklad
Vkladnú knižku na meno charakterizujú údaje, ktoré sú v nej uvedené:
– text „na meno“, ako rozhodujúci znak uvedený na prvej dvojstrane vkladnej knižky
– uvedenie textu „Vklad podliehajúci ochrane vkladov v súlade so zákonom“, meno a priezvisko majitela, adresa, rodné císlo, resp. dátum narodenia majitela.
Ak nemáte na knižke uvedený
aspon jeden z popísaných textov, ide o vkladnú knižku na dorucitela, teda anonymnú vkladnú knižku, ktorá nepodlieha zákonu o ochrane vkladov. Keby teda banka, v ktorej máte uložené peniaze, skrachovala, nikto negarantuje vrátenie vkladu.