ČLÁNOK




Analytici: Vysoká januárová inflácia je plne v réžii administratívnych vplyvov
11. februára 2004

Vysoká januárová dynamika inflácie bola plne v réžii administratívnych vplyvov, keď daňové zmeny a zvýšenie regulovaných cien mali na svedomí viac ako štyri pätiny celkového cenového nárastu.

„Nárast regulovaných cien sa na celkovom raste cenovej hladiny podieľal takmer 60 %. Takéto prudké zvýšenie regulovaných cien sa pritom naposledy uskutočnilo v januári 2003, vtedy sa však cenová hladina zvýšila viac ako v súčasnosti,“ uviedol analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Zjednotenie DPH na 19-% úrovni sa na zvýšení cien podieľalo približne 25 %.

„Obvyklým proinflačným faktorom sú v poslednom čase aj ceny potravín, ktoré výraznejšie rastú už piaty mesiac v rade,“ uviedol analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. Odhliadnuc od vyššej sadzby DPH treba podľa neho za tým vidieť jednak sezónny rast cien ovocia a zeleniny, ale aj odraz vyšších nákladov do cien spracovaných potravín. „Ceny potravín síce rástli rýchlejšie ako v roku 2003, no predpokladali sme výraznejší nárast. Hlavným dôvodom je nižší rast cien energií výrobcov a zrejme nižší spotrebiteľský dopyt,“ konštatoval analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Podľa neho však nie je vylúčené, že ide o odložený efekt, ktorý sa prejaví vo zvýšenom raste cien potravín počas februára.

Desinflačným faktorom boli podľa Ondrisku ceny odevov a obuvi, ovplyvnené sezónnym výpredajom, a tiež ceny v odbore pôšt a telekomunikácií. „Efekty konkurenčného boja medzi operátormi dokázali prevážiť administratívne zvýšenie cien poštových služieb. Silnejúca koruna a oslabený dopyt držia na uzde ceny vybavenia domácností,“ dodal.

V nasledujúcich mesiacoch očakávajú analytici mierny a postupný pokles medziročného tempa rastu spotrebiteľských cien. Januárová inflácia by na rozhodovanie Národnej banky Slovenska (NBS) o kľúčových sadzbách podľa nich nemala mať vplyv. „Predpokladáme, že priestor pre znižovanie sadzieb sa otvorí po februárových výsledkoch a najmä zverejnení rastu HDP za rok 2003,“ uzatvoril Pätoprstý.

Podľa dnešných informácií Štatistického úradu (ŠÚ) SR spotrebiteľské ceny na Slovensku vzrástli ku koncu januára tohto roka medziročne v úhrne o 8,3 %. V medzimesačnom porovnaní sa cenová hladina zvýšila o 4,4 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS