ČLÁNOK




Analytici vidia priestor na zníženie úrokových sadzieb
25. apríla 2003

Aj ked sú analytici slovenských bánk skeptickí v otázke znižovania hlavných úrokových sadzieb zo strany Národnej banky Slovenska (NBS) na budúcotýždnovom zasadnutí Bankovej rady NBS, priestor na redukciu sadzieb na trhu vidia. Nepredpokladajú však, že by centrálna banka v prípade úpravy sadzieb pristúpila k zníženiu o viac ako 50 bázických bodov.

„Vzhladom na zlepšujúce sa makroekonomické fundamenty v kombinácii s posilnovaním domácej meny sa však pravdepodobnost takéhoto kroku zvyšuje,“ povedal analytik CSOB Marek Gábriš. Banková rada bude navyše zasadat netradicne v utorok, ked jej už môžu byt známe výsledky obchodnej bilancie za marec. Deficit zahranicného obchodu, ktorý bol vlani hlavným argumentom centrálnej banky na obhajobu vtedajšej úrovne sadzieb, sa pritom zlepšuje a za dva mesiace dosiahol len 40 % minulorocnej úrovne. „Predpokladám, že v marci pokracovala vysoká tendencia prírastku exportu, comu pomôže aj nízka báza z minulého roku, na strane importu zhoršenie neocakávam,“ poznamenal analytik Ludovej banky Mário Blašcák.

Rast spotrebitelských cien, ktorý je dalším faktorom, ktorý NBS posudzuje pri rozhodovaní o sadzbách, mal v tomto roku nákladový charakter a spôsobili ho deregulácie. Inflácia tak bola mimo dosahu menovej politiky. Ešte v apríli analytici pripúštajú urcité sekundárne dopady deregulácií vo forme rastu cien nájomného, dalšie významnejšie nárasty cien sa však neskôr neocakávajú. „Nebude na ne priestor z dôvodu udržania konkurencieschopnosti výrobcov a obmedzenej kúpyschopnosti obyvatelstva,“ povedal Gábriš. Ako dodal, priestor na uvolnenie menovej politiky vytvára aj vláda svojim záväzkom znižovania deficitu verejných financií.

Centrálna banka bude podla analytikov pri rozhodovaní posudzovat aj vývoj na devízovom trhu. Podla analytika Tatra banky Róberta Pregu sa nedá vylúcit, že bude pokracovat tlak na zhodnocovanie meny, súcasný pokoj na trhu a posledné vyhlásenia centrálnej banky ho však vedú k názoru, že NBS s takýmto rozhodnutím ešte pocká. Podla Blašcáka by však ponechanie sadzieb bez zmeny mohlo spôsobit vyššiu volatilitu na trhu a mohlo by byt pre centrálnu banku znacne nákladné. Ak by boli totiž výsledky obchodnej bilancie aj v marci priaznivé, tak ako sa ocakáva, koruna by na ne reagovala posilnením. „Ak by NBS chcela zabránit zhodnocovaniu priamymi intervenciami, prehlbila by svoje straty,“ poznamenal. Vyššie devízové rezervy sú pritom podla neho pri súcasnom stave v zahranicnom obchode zbytocné a devízové úložky sú navyše úrocené nižšími sadzbami.

Prudšie posilnovanie slovenskej meny by tak podla dílerov nakoniec prinútilo centrálnu banku skresat sadzby. Gábriš v takomto prípade pripúšta aj redukciu o 100 až 150 bázických bodov. „Okrem radikálneho zníženia sadzieb a priamych intervencií by pritom NBS mohla bojovat proti korune aj odmietnutím sterilizovania prebytocnej likvidity v dvojtýždnovom repotendri,“ uviedol analytik. Tlaky na posilnovanie meny pritom podla neho možno ocakávat, kedže výnosová krivka na Slovensku sa nachádza nad úrovnou ostatných vyspelých krajín a koruna je atraktívna aj v porovnaní s okolitými krajinami stredoeurópskeho regiónu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 1. 2025

USD 1,030 0,003
CZK 25,265 0,034
GBP 0,845 0,002
HUF 412,650 0,300
CAD 1,486 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS