ČLÁNOK




Analytici predpovedajú konverzný kurz pod 31 SKK/EUR
24. mája 2008

Optimálny kurz koruny voči euru je pritom podľa ekonomických analytikov až pod hranicou 30 korún za euro
Ekonómovia však zároveň upozorňujú, že hrozí situácia, že bude konverzný kurz zafixovaný na slabšej úrovni, ako je teoreticky optimálna
 
Pravdepodobnosť stanovenia silného konverzného kurzu za posledné týždne výrazne stúpla. Podľa posledného prieskumu Klubu ekonomických analytikov (KEA) medzi jeho členmi by kurz koruny voči euru mohol byť zafixovaný až pri úrovni 30,7 SKK/EUR. Teoreticky optimálny kurz pre súčasný stav ekonomiky pritom v priemere vidia ešte nižšie, a to na 29,7 SKK/EUR. Optimum na tejto úrovni ekonómovia obhajujú tým, že v posledných mesiacoch bol rast eurozóny revidovaný smerom nadol, na druhej strane rast na Slovensku zostáva naďalej vysoký. Takisto väčšie posilnenie kurzov krajín strednej Európy vytvára priestor pre posilnenie slovenskej koruny bez ohrozenia cenovej konkurencieschopnosti.
Ekonómovia však zároveň upozorňujú, že hrozí situácia, že bude konverzný kurz zafixovaný na slabšej úrovni, ako je teoreticky optimálna. „Súčasná spodná hranica fluktuačného pásma v ERM II na úrovni 30,126 SKK/EUR nedovoľuje konverznému kurzu naplno sa priblížiť teoretickému optimu. Napriek mediálnym správam o rekordných úrovniach koruny je preto aj v súčasnosti na výber len neutrálny konverzný kurz, teda blízko rovnovážnemu, alebo slabší konverzný kurz,“ konštatuje šéf KEA a analytik ING Bank Ján Tóth.
Konverzný kurz pod hranicou 31 SKK/EUR by tak už zrejme ani trhy veľmi neprekvapil. „Na rozdiel od minulosti, keď zhodnocovaniu meny bránila Národná banka Slovenska, prípadne sa vyjadrovala v neprospech silnej koruny, už v súčasnosti proti silnej mene v podstate nie je žiadna opozícia. Silná koruna je aj v záujme zahraničných investorov, ktorí tak pri spätnej konverzii do eur dosiahnu vyšší zisk. Preto si myslím, že potenciál koruny na posilnenie skôr závisí iba od politického rozhodnutia, kedy sa bude revalvovať centrálna parita ERM II,“ uviedol pre agentúru SITA analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák s tým, že pri revalvovanej úrovni by už mal byť stanovený aj konverzný kurz.
Tlak na zhodnocovanie koruny zo strany investorov však jej kurz rýchlo približuje aj k spodnej hranici fluktuačného pásma, pri ktorej dosiahnutí by musela slovenská aj európska centrálna banka intervenovať. „Čo sa týka načasovania druhej revalvácie, takmer neutrálny, ba až pasívny postoj NBS k vývoju na trhu v poslednom týždni vzhľadom na fakt, že sa koruna približuje k spodnému pásmu ERM II, poskytuje priestor naozaj na špekuláciu, že revalvácia je možno za dvermi,“ konštatoval Martin Lenko z VÚB banky. V opačnom prípade totiž podľa neho hrozí, že po prelomení úrovne 31 SKK/EUR nastane rýchly útok na spodné pásmo ERM II a následne vynútené intervencie. „Tie by museli byť zrejme masívne, aby sa výraznejšie otočila a korigovala koruna,“ dodal.
Silnejší konverzný kurz by tak zrejme ekonomika zvládla bez vážnejšej ujmy. „Podľa nášho názoru stanovenie konverzného kurzu na úrovni tesne pod 31 SKK/EUR by ešte nemalo znamenať výraznú hrozbu pre slovenskú ekonomiku, či exportne orientované odvetvia,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Eva Sárazová. Samotní veľkí exportéri, ktorých agentúra SITA oslovila, sú pri vyjadreniach ku konverznému kurzu zdržanliví, vážnejšie hrozby však ani oni nevyslovujú. „Na exportne orientované spoločnosti, ktorou je aj Volkswagen (VW) Slovakia, má posilňovanie koruny vplyv z hľadiska zvyšovania nákladov. Či už sú to platy zamestnancov, alebo externé služby slovenských firiem uhrádzané v korunách. Na druhej strane príchod eura bude mať na VW Slovakia aj pozitívny vplyv, a to vo forme úspory nákladov znížením počtu bankových účtov a bankových poplatkov,“ uviedol Vladimír Michalík z komunikačného oddelenia VW Slovakia s tým, že prijatím eura sa tiež eliminuje kurzové riziko, čo umožní väčšiu stabilitu pri plánovaní nákladov a výnosov.
V Kia Motors Slovakia pred oficiálnym stanovením konverzného kurzu o následných dopadoch polemizovať nechcú. Komunikačná špecialistka firmy Martina Petrášová len uviedla, že automobilka je súčasťou nadnárodnej skupiny a prakticky od začiatku investície sa stalo euro jednou z hlavných mien. Hovorca Slovnaftu Anton Molnár uviedol, že konverzný kurz je predovšetkým na rozhodnutí verejných autorít. „Slovnaft bude akceptovať konverzný kurz, ktorý určí Rada Európskej únie,“ povedal. Rovnako však pripomenul, že zavedenie spoločnej meny pomôže Slovnaftu, ako aj ostatným spoločnostiam aktívnym v zahraničnom obchode zmierniť kurzové riziko a zvýši predvídateľnosť vývoja.
Z pohľadu SPP, ktorý nakupuje plyn za americké doláre, má prechod na euro a prípadný silnejší konverzný kurz minimálny negatívny dopad na jeho podnikanie. „Silnejší kurz koruny zlacňuje nákup v ostatných menách a preto aj prípadná strata z cudzo-menových tržieb je kompenzovaná lacnejším importom, čo je hlavným predmetom podnikania SPP,“ uviedla pre SITA hovorkyňa firmy Dana Kršáková. V inej situácii sa však podľa nej nachádzajú niektoré dcérske spoločnosti SPP, predovšetkým eustream, ktorý má primárne príjmy v cudzích menách a silnejšia koruna ich významne znižuje.
 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS