Júlové čísla zahraničného obchodu SR by mali opäť potvrdiť pozitívny trend
vývoja v tomto indikátore, analytici však už po dvoch mesiacoch prebytku neočakávajú zachovanie kladného salda zahraničnoobchodnej bilancie. Júlový deficit zahraničného obchodu odhadujú v rozpätí od 0,8 mld. Sk do 4 mld. Sk. Najpesimistickejší je Pavol Ondriska zo Slavie Capital, podľa ktorého by deficit obchodnej bilancie mohol presiahnuť dokonca hranicu 4 mld. Sk. „Svoju úlohu zohrajú nielen obvyklé sezóne faktory, ale aj jednorazové dovozy,“ skonštatoval.
Podľa analytika Ľudovej banky Mária Blaščáka ako aj ostatných oslovených analytikov by mal byť aj v júli zachovaný pomerne vysoký prírastok exportu, ktorý by mal prevýšiť medziročný nárast importu. Ťahúňmi rastu vývozu by pritom mali byť naďalej nosné odvetvia hospodárstva – výroba vozidiel (dopravných zariadení), kovy a kovové výrobky a stroje a zariadenia. „Celkovo však už neočakávam zachovanie kladného salda zahraničného obchodu. Predpokladám, že deficit zahraničnoobchodnej bilancie sa v júli zvýši o 1,2 až 3,5 mld. Sk, čo je však stále kumulatívne veľmi priaznivý vývoj za prvých sedem mesiacov roka,“ uviedol Blaščák.
Mierny deficit zahraničného obchodu na úrovni 1,5 mld. Sk očakáva aj analytička ČSOB Silvia Čechovičová. „V porovnaní s minuloročným deficitom na úrovni 6,8 mld. Sk by tak prišlo k ďalšej veľkej redukcii schodku,“ skonštatovala. Tempo rastu exportu by malo aj podľa Čechovičovej predstihnúť tempo rastu importu, pričom vývoz by si mal zachovať dvojciferný rast okolo úrovne 17 %. Na strane importu bude podľa nej pravdepodobne pokračovať doterajší silný nárast strojov a zariadení. Podľa analytika VÚB Vladimíra Zlackého by júlový vývoz mohol vzrásť medziročne o 19,9 % a dovoz o 9,3 %. Zlacký očakáva zahraničnoobchodný deficit na úrovni 1,1 mld. Sk.
Najoptimistickejším z oslovených analytikov je Ján Tóth z ING, ktorý očakáva deficit zahraničného obchodu na úrovni 800 mil. Sk. Zahraničnoobchodná bilancia by podľa neho mala aj naďalej vykazovať len pozitívne čísla, ktoré vyvrátia výroky o príliš silnej korune, ktorá má mať negatívny dopad na export. Aj na štvrtkové pozitívne čísla júlového zahraničného obchodu by podľa Tótha mala koruna reagovať miernym posilnením.
Saldo zahraničného obchodu bolo v júni druhý mesiac po sebe aktívne, pričom dosiahlo 93 mil. Sk. Medziročné tempo rastu vývozu pritom dosiahlo 20,4 % a objem exportovaného tovaru bol 69,23 mld. Sk. Dynamika rastu dovozu sa medzimesačne zrýchlila na 9,2 % a objem dovezeného tovaru bol 69,138 mld. Sk.