Pravdepodobnosť zníženia kľúčových úrokových sadzieb podľa týždennej analýzy Slovenskej sporiteľne (SLSP) výrazne klesá aj do budúcnosti. Kurz slovenskej koruny voči euru už dlhší čas podľa SLSP vykazuje mimoriadne nízku volatilitu, koruna je uzavretá v úzkom pásme 39,900 SKK/EUR až 40,100 SKK/EUR. Ekonomika si nevyžaduje nové rastové podnety, dokonca sa objavujú náznaky expanzie domáceho dopytu. Úspory domácností naopak naďalej klesajú. Ak sa tento obraz v najbližšom čase nezmení, NBS zrejme podľa analýzy SLSP v tomto roku už sadzby nezníži. Nasvedčujú tomu aj vyjadrenia guvernéra NBS Mariána Juska po piatkovom zasadnutí bankovej rady, ktorý považuje úrokové sadzby za adekvátne pre menový a hospodársky vývoj. Zmenu kľúčových úrokových sadzieb nepredpokladá ani analytik Poštovej banky Miroslav Šmál, nakoľko podľa neho koruna voči euru v súčasnosti nevykazuje známky výraznejšieho zhodnocovania.
Banková rada (BR) NBS, ktorá po prvýkrát rokovala v novom zložení, v piatok rozhodla, že v októbri po štvrtýkrát za sebou nepristúpi k zníženiu kľúčových úrokových sadzieb. Po poslednom 50-bodovom znížení v júni zostáva dvojtýždňová repo sadzba na úrovni 4,5 %. Jednodňové sadzby pre sterilizačné obchody sú naďalej na 3 % a pre refinančné obchody na 6 %. Zasadnutie centrálnej banky neprinieslo prekvapenie, analytici totiž neočakávali zmenu nastavenia menovej politiky.
Analytik ČSOB súhlasí s názorom NBS, že inflácia skončí v tomto roku v jej stanovenom pásme 5,7 % až 7,0 %. V budúcom roku by mala podľa neho výraznejšie spadnúť do pásma 3 % až 4 %. „Zároveň však zmení svoj charakter z nákladovej na dopytovú, čo môže vytvoriť fiktívnu dilemu o ďalšom nastavení sadzieb,“ skonštatoval Gábriš.
Schodok bežného účtu pokračoval aj v auguste v prehlbovaní, keď sa za prvých osem mesiacov zhoršil na 29,4 mld. Sk z úrovne 7,3 mld. Sk pred rokom. Podľa odhadov ČSOB dosahuje na 12-mesačnej báze aktuálne 2,6 % hrubého domáceho produktu (HDP). NBS pred mesiacom zvyšovala svoju prognózu deficitu z pôvodných 1,2 %. Teraz očakáva, že schodok neprekročí 3 % HDP. Napriek tomuto zhoršeniu by mal prílev zahraničných investícií schodok pokryť. „Navyše deficit nedosahuje nebezpečné hodnoty,“ dodal Gábriš. Zhoršenie situácie na bežnom účte však podľa neho logicky vyústilo do zastavenia posilňovania koruny. Tá bude potrebovať podľa neho dodatočný impulz v podobe prílevu „čerstvého kapitálu“, aby naštartovala svoju ďalšiu apreciáciu.