Vyjednávači amerického Kongresu a predstavitelia Bieleho domu sa v utorok večer stretli za zatvorenými dverami, aby vyriešili nezhody o celkovej hodnote záchranného balíčka a znížení daní. Prostredníctvom plánu, ktorý môže stáť amerických daňovníkov až 800 mld. USD, chce nová administratíva prezidenta Obamu zastaviť hospodársky úpadok a naštartovať ekonomiku. „Ešte tam nie sme, ale za posledných 10 hodín sme urobili značný pokrok,“ uviedol po rokovaní líder demokratov v Senáte Harry Reid, podľa ktorého by zúčastnené strany mohli dosiahnuť dohodu už v stredu. Biely dom už schválil balíček v hodnote približne 820 mld. USD zahrňujúci zníženie daní a ďalšie programy na podporu ekonomiky, no čiastočne drahšia verzia Senátu počíta až s 838 mld. USD.
Americký minister financií Timothy Geithner predstavil v utorok nový záchranný plán pre banky, ktorý by mal prostredníctvom 2 bil. USD zabezpečiť odstránenie zlých aktív z bankových súvah a obnoviť poskytovanie úverov. Svetové trhy návrhy Geithnera na stabilizáciu finančného systému netrpezlivo očakávali, no sklamali ich nedostatočné detaily plánu, ktorý by mal prepojiť súkromné a verejné financie. Kľúčovým bodom nového „plánu finančnej stability“ je návrh založiť verejno-súkromný investičný fond, ktorý bude spolupracovať s bankovým dohľadom a centrálnou bankou. Americký index priemyselných blue chips akcií Dow Jones reagoval v utorok na neistotu záchranného plánu stratou 4,6 %, ktorá predstavovala najväčší jednodňový percentuálny prepad od 1. decembra.
Podľa Geithnera je veľmi zložité vytvoriť záchranný plán správne, pričom poskytnutie detailov pred konečnou podobou by mohlo prispieť k ďalšej neistote na trhoch. „Investori chcú prehľadnosť, jednoduchosť a riešenie. Tento plán je vnímaný ako zložitý, mätúci a nejasný,“ uviedol James Ellma, prezident spoločnosti Seacliff Capital. Prostredníctvom podporného plánu chce americká centrála banka zvýšiť podporu kreditných kariet a pôžičiek pre študentov, automobilky a malé podniky.