ČLÁNOK




Americký prezident nominoval do Fedu Rogera Fergusona
8. marca 2001

Mandát R. Fergusona sa skončil ešte v januári 2000, avšak podľa platných pravidiel zostávajú guvernéri vo funkcii až do vymenovania svojho nástupcu.

Túto nomináciu už navrhol Bill Clinton, ale nebola akceptovaná v Senáte.

Wall Street Journal hodnotí rozhodnutie nového prezidenta v širších súvislostiach – ide o „predbežný signál, že Bush nechce zásadným spôsobom meniť terajšiu politiku centrálnej banky pri eliminovaní inflačných tlakov a pri zvládaní rizík recesie…“

Do tejto chvíle sa teda nepotvrdili kalkulácie, podľa ktorých využije Bush každú nomináciu na uprázdnenú pozíciu vo Federálnom rezervnom systéme na preferovanie osôb inklinujúcich k uvoľňovaniu menovej politiky americkej centrálnej banky.

Ferguson je zároveň členom veľmi vplyvného Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu – FOMC, kde v ostatných štyroch rokoch „hlasoval v súlade s väčšinou“.

Prezident Bush navrhne počas tohto roka ešte dvoch nominantov na posty v Rade guvernérov.

Ferguson je vôbec prvým Afroameričanom, ktorý zastával funkciu podpredsedu centrálnej banky. Vymenoval ho ešte bývalý prezident Clinton a jeho funkčné obdobie sa na tomto poste skončí 5.októbra 2003.

Roger Ferguson vyštudoval právo a ekonomiku na prestížnej Harvardskej univerzite a pred pôsobením vo Fede pracoval v medzinárodnej poradenskej a konzultačnej firme McKinsey&Company.

Predseda Fedu Alan Greenspan v oficiálnom vyhlásení uviedol, že Ferguson je „prínosom pre fungovanie celej tejto inštitúcie a podieľa sa na riešení širokého spektra domácich a zahraničných menových otázok“.

Zdá sa, že v americkej centrálnej banke nedochádza k nijakému dramatickému obratu, čo je v každom prípade dobrý a stabilizujúci signál smerom k americkým i zahraničným finančným trhom.

Róbert Lachkovič


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS