ČLÁNOK




Americký NBER nepovažuje recesiu za skončenú, rast v USA je podľa Fedu len mierny a nerovnomerný
14. júna 2002

Americký Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) v stredu večer uviedol, že ešte nie je pripravený vyhlásiť koniec recesie v Spojených štátoch amerických, i keď poukázal na signály, že minuloročný hospodársky pokles už skončil. NBER, ktorý rozhoduje o priebehu amerického hospodárskeho cyklu, poznamenal, že americká zamestnanosť medzi marcom 2001 a marcom 2002 postupne klesala, ale že v apríli a máji tohto roka opäť stúpla.

„Ďalšie signály naznačujú, že pokles aktivity, ktorý začal vlani možno skončil,“ uviedol úrad na svojich internetových stránkach. „Niekedy v budúcnosti výbor rozhodne o dátume, kedy aktivita dosiahla dno. Tento dátum bude znamenať koniec recesie,“ dodal NBER. Vlani v novembri úrad prehlásil marec 2001 za začiatok

prvej americkej recesie za desať rokov. Aj keď sa podľa ekonómov Spojené štáty americké zotavujú už niekoľko mesiacov, NBER pristupuje k datovaniu konca recesie obozretnejšie.

Americká centrálna banka (Fed) uviedla, že ekonomika Spojených štátov amerických na jar mierne, avšak nerovnomerne expandovala. Vzhľadom na toto hodnotenie Fed zrejme ponechá krátkodobé úrokové sadzby na svojom zasadaní 25. a 26. júna bez zmeny. „Správy z oblastí spravovaných federálnymi rezervami naznačili, že celková ekonomická aktivita sa na konci apríla a mája mierne zvýšila,“ uviedol Fed v tzv. Béžovej knihe o stave amerického hospodárstva.

„Išlo však o nerovnomerný rast. Niektoré sektory vykázali známky zlepšenia, kým iné oslabili alebo ostali slabé.“ Fed sa tento rok zdráhal zvyšovať sadzby popri tom, ako sa ekonomika zotavuje. Vlani ich znížil 11-krát, aby tak slabnúce hospodárstvo povzbudil. Podľa viacerých analytikov sadzby nezvýši skôr ako v septembri.

Kým v prvom štvrťroku ekonomika USA medziročne vzrástla o solídnych 5,6 %, nedávne ekonomické správy ukazujú, že v druhom kvartáli zrejme spomalila. „Vzhľadom na to, že medziročný rast hrubého domáceho produktu v tomto štvrťroku spomalil zhruba na 2,5 až 3 %, myslíme si, že Fed svoju politiku v lete s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení,“ povedala Susan Polatzová, ekonómka Banc of America Securities.

Maloobchodné tržby, hlavná zložka spotrebiteľských výdavkov, ktoré ťahajú ekonomiku, podľa vyjadrenia Fedu stagnovali vo väčšine z 12 sledovaných regiónov. „Zmiešaný“ vraj bol hlavne predaj áut. Priemyselný sektor, ktorý recesiu začatú vlani na jar pocítil najviac, však vykázal rast výroby, dodávok a objednávok, uviedol Fed. Zo správy taktiež vyplynulo, že vzhľadom na „mierny“ ekonomický rast sa Fed neobáva, že by sa v blízkej budúcnosti výraznejšie zvýšila inflácia. Trhy práce boli podľa banky vo väčšine oblastí „ochabnuté“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 1. 2025

USD 1,030 0,002
CZK 25,166 0,011
GBP 0,830 0,001
HUF 414,930 2,030
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS