ČLÁNOK




Americkí výrobcovia ocele sú na prahu obchodnej vojny so svojimi zahraničnými partnermi
4. septembra 2001

Spor medzi USA a ich niektorými dôležitými obchodnými partnermi vyvolali americké oceliarske spoločnosti, ktoré vyžadujú zvýšenie dovozných ciel až na úroveň 304% a dokonca plánujú vzniesť obvinenie proti piatim vládam z dôvodu poskytovania „nezákonných dotácií“.

Právnici, ktorí zastupujú štyri oceliarske spoločnosti – Co-Steel Raritan, GS Industries, Keystone Consolidated Industries a North Star Steel, mienia obviniť vlády Brazílie, Kanady, Nemecka, Trinidadu a Tobaga, ako aj Turecka z toho, že porušili obchodné právo v oblasti dotácií.

V návrhu podania, na koncipovaní ktorého sa podieľali aj americká Komisia pre medzinárodný obchod – ITC a Ministerstvo obchodu USA sa požaduje zvýšenie ciel dovážanej ocele na uvedenú, vyše tristopercentnú úroveň z dôvodu, že tá istá oceľ sa na domácom trhu v krajinách výrobcov predáva ešte lacnejšie v porovnaní s americkým trhom.

Americký prezident George Bush už v júni nariadil vyšetrovanie praktík pri dovoze ocele, ktoré by mohlo viesť k vytvoreniu obchodných bariér, čo okrem iných veľmi ostro odmietol aj obchodný komisár Európskej únie Pascal Lamy.

V júli deväť z potencionálne postihnutých štátov (hovorí sa aj o Ukrajine, Venezuele, Moldavsku a Juhoafrickej republike) podalo sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie – WTO, v ktorej ostro odmietajú americkú anti-dumpingovú politiku.

Americkí výrobcovia ocele zasa obvinili päť vlád z toho, že podporujú firmy v oceliarskom priemysle exportnými a investičnými zvýhodneniami, prednostnými úvermi s preferenčnými podmienkami a odpisovaním záväzkov po lehote splatnosti.

Dodávajú tiež, že aj ďalšie krajiny – napríklad Argentína a India podporujú svojich výrobcov ocele, ich import do USA však nedosahuje signifikantný objem.

Americkí právnici chcú využiť všetky dostupné nástroje, aby sa aj naďalej monitoroval import ocele, najmä v tých prípadoch, ak existuje podozrenie z nárastu dovozu dotovanej ocele do USA.

Proces vyšetrovania podľa amerického právneho poriadku musí začať tým, že v 45-dňovej lehote vydá Komisia pre medzinárodný obchod – ITC predbežné opatrenie, v ktorom rozhodne, či sporný dovoz ocele poškodzuje americký priemysel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 12. 2024

USD 1,039 0,000
CZK 25,165 0,044
GBP 0,830 0,000
HUF 414,700 0,520
CAD 1,498 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS