Spojené štáty potvrdili, že bombardéry B-52 podnikli „kobercové nálety“ na bojové zoskupenia Talibanu, čo má zároveň uľahčiť pozemné operácie Severnej aliancie proti vládnym jednotkám.
Pentagon kalkuluje s tým, že bombardovanie vyvolá extrémny tlak na vojská Talibanu, ich celkovú údernú silu a bojovú morálku.
Tieto nálety budú zahŕňať široké spektrum cieľov, čo signalizuje zmenu americkej stratégie, ktorá sa doteraz orientovala na individuálne ciele.
Nová stratégia uľahčí Severnej aliancii realizovať pozemné operácie v bojoch proti Talibanu.
V jeho včerajšom oficiálnom vyhlásení sa však konštatuje, že sa podarilo odraziť ofenzívu Severnej aliancie aj v lokalitách, kde došlo ku kobercovým náletom.
Informačné zdroje Islamskej milície zároveň dodali, že od začiatku amerických náletov na Afganistan zahynulo asi 1500 civilistov.
Včera došlo aj k bombardovaniu niektorých pohorí a horského terénu, kde sa podľa amerických špionážnych centrál majú nachádzať podzemné bunkre, prípadne kde sú dislokované protiletecké batérie Talibanu. Ich pozície sa stali terčom amerických leteckých útokov aj neďaleko hraníc s Tadžikistanom. Podľa správ francúzskej agentúry AFP má Taliban značné problémy s prísunom munície a dopĺňaním svojich zoskupení čerstvými silami.
Vedenie Talibanu tieto správy popiera – údajne sa mu podarilo odraziť ofenzívu Severnej aliancie na severe krajiny v údolí Dara-e-Suf.
Opozičným silám sa nepodarilo získať ani piaď nášho územia, uviedlo velenie Talibanu pre agentúru AFP.
Dôsledok amerických útokov, ktoré mali od 7. októbra spôsobiť až 1500 obetí z radov civilného obyvateľstva, označil Taliban za „najhorší typ štátneho terorizmu…“
Nijaká nezávislá agentúra však tento počet nepotvrdila a Spojené štáty ho považujú za „značne prehnaný“.
USA takisto popreli informácie, podľa ktorých sa malo dostať v Afganistane do zajatia 40 príslušníkov ozbrojených síl. Islamská milícia nemá na takéto tvrdenie nijaké dôkazy, uviedol Pentagon v oficiálnom vyhlásení pre BBC.
Minister obrany Donald Rumsfeld konštatoval, že vo vnútri afganského teritória operujú americké špeciálne jednotky (maximálne má ísť o 100 mužov), ktorí podľa najnovších správ zaútočili na vybrané objekty v Kandaháre a sú v stálom spojení so Severnou alianciou, najmä pri identifikovaní vojenských cieľov. USA popreli akékoľvek straty na ľudských životoch v rámci amerických ozbrojených síl.
Pentagon tiež oznámil, že povolá ďalších záložníkov do činnej služby a ich počet bude vyšší v porovnaní s predchádzajúcimi plánmi.
Pôvodne sa uvažovalo o 50 000 záložníkoch, ktorí budú pôsobiť výlučne na americkom území pri ochrane kľúčových základní a jadrových elektrární.
Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:
Britský premiér Tony Blair na záver svojho turné po krajinách Stredného východu rokoval v Izraeli
Minister spravodlivosti John Ashcroft oznámil, že USA prijali široké spektrum opatrení, ktoré má zabrániť vstupu osôb podozrivých z terorizmu na americké územie
Niekoľko amerických predstaviteľov vyjadrilo obavy, že extrémistické skupiny by mohli pri útokoch na americké ciele použiť aj zbrane hromadného ničenia
Na antrax zomrela v New Yorku 61-ročná žena, ktorá sa stala doteraz štvrtou obeťou tejto choroby
Pakistanský utečenecký tábor Chaman, ktorý bol úkrytom pre najviac postihnutých Afgancov musel byť z bezpečnostných i kapacitných dôvodov uzatvorený pre ďalších afganských utečencov
Vysoký komisár OSN pre utečencov Ruud Lubbers vyzval USA a Veľkú Britániu, aby nedopustili ďalšie civilné obete v rámci afganského konfliktu
Po útokoch na Kandahár sa prerušili dodávky elektrickej energie. Podľa očitých svedkov majú byť v tomto meste katastrofálne hygienické podmienky a akútny nedostatok jedla
Taliban chce sprístupniť Kandahár pre zahraničných reportérov, aby videli následky amerických náletov
Na základe americkej žiadosti vyšle Turecko približne 40-50 svojich vojenských inštruktorov, ktorí budú pôsobiť pri vojskách Severnej aliancie.