Charge d´ Affaires veľvyslanectva USA Douglas Hengel a prezident Slovnaftu, a.s., Bratislava Slavomír Hatina v stredu podpísali zmluvu o poskytnutí grantu, ktorý spoločnosti poskytla americká vláda prostredníctvom vládnej agentúry U. S. Trade and Development Agency. Grant vo výške 300,1 tisíc USD by mal slúžiť na vypracovanie ekologickej štúdie zníženia spotreby chladiacich vôd a ich vypúšťania do Malého Dunaja. Štúdiu ukončia v prvej polovici budúceho roka.
Štúdiu vypracuje americká spoločnosť Millenium and Science Engineering Inc. v spolupráci so špecialistami Slovnaftu. Štúdia navrhne alternatívy redukcie spotreby prietočných chladiacich vôd, zníženie obsahu ropných látok v týchto vodách ako aj zníženie obsahu kalov v odoberanej vode z hlavného toku Dunaja, čo obmedzí zanášanie výmenníkov a prispeje k lepšiemu prestupu tepla. Realizácia opatrení, ktoré štúdia navrhne, bude mať podľa Hatinu okrem pozitívneho prínosu v oblasti ochrany životného prostredia aj ekonomický prínos v znížení nákladov Slovnaftu.
V predchádzajúcich rokoch získal Slovnaft od americkej vládnej agentúry U. S. Trade and Development Agency už tri granty. Na základe štúdie americkej spoločnosti Bechtel pripravili aj dosiaľ najväčší rozvojový projekt EFPA a podľa ďalších dvoch sa v súčasnosti pripravuje projekt rozvoja petrochemickej výroby.
Proces podpisovania úverovej zmluvy, na základe ktorej by mal Slovnaft, a.s., Bratislava získať úver v objeme 165 mil. USD, by mal byť ukončený vo štvrtok 27. septembra. V týchto dňoch podpisujú zmluvu zástupcovia jednotlivých bánk. Informoval o tom prezident Slovnaftu Slavomír Hatina. Podľa jeho slov spoločnosť najprv uvažovala o úvere vo výške 150 mil. Sk, na základe ponúknutých priaznivých úverových podmienok sa rozhodla pre vyšší objem úveru.
Hatina sa vyjadril aj k záujmu Slovnaftu o privatizáciu Transpetrolu. Zdôraznil, že Slovnaft nepovažoval za potrebné uchádzať sa o túto spoločnosť v rámci konzorcia. „Z finančného hľadiska to nepotrebujeme, pretože ani po čerpaní spomínaného úveru nedosiahne úverové zaťaženie spoločnosti hranicu 30 %,“ zdôraznil Hatina.
Päťročný syndikovaný úver má Slovnaftu poskytnúť konzorcium zahraničných bánk, na čele ktorého stojí Bank Austria Creditanstalt, ostatnými členmi sú Bank of Tokyo – Mitsubishi, Reiffeisen Zentralbank Österreich AG a Westdeutsche Landesbank Girozentrale. Ako pred časom informoval hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan, pôjde o multimenový revolvingový úver, ktorý podnik použije na reštrukturalizáciu svojho úverového portfólia, na financovanie ďalších investícií a na krytie potrieb prevádzkového kapitálu.
Štát predáva 49 % v Transpetrole, pričom podiel v spoločnosti by mal nový majiteľ získať do konca roka. V súčasnosti robí v Transpetrole hĺbkový audit užší okruh investorov. Patrí do neho rafinéria Slovnaft, Česká rafinérska a ruský koncern Rosnefť, ktorý vytvoril konzorcium s Forest Trade Company Nová Baňa. Podľa neoficiálnych informácií im konkurujú americký koncern Texaco a ruské spoločnosti Surgutneftegaz a Jukos.