Hrubý domáci produkt sa v USA zvýšil v druhom kvartáli o 0,2%, čo je najhorší ukazovateľ od obdobia prvého štvrťroku 1993, kedy HDP poklesol o 0,1%.
Niektoré odhady dokonca hovorili o tom, že ekonomika sa už nachádza v negatívnom pásme, prípadne, že jej rast má nulovú hodnotu, čo by už predznamenávalo stav recesie.
V recesii nie sme, ani do nej nesmerujeme. Ozdravenie je už na horizonte a ekonomika sa uberá správnym smerom – uvádza sa v štúdii Northern Trust Co.
Americké rastové dáta sa budú ešte raz revidovať 28. septembra, takže stále nemožno vylúčiť ich negatívnu hodnotu.
V porovnaní s Northern Trust je diametrálne odlišné hodnotenie hospodárstva v USA zo strany Eaton Vance Management, ktorý uvádza, že rast definovaný na hladine 0,2% je ešte lepší v komparácii s očakávaniami. Momentálne nemožno hovoriť v americkom ekonomickom kontexte o nijakom raste a sme svedkami klesajúceho trendu, dodáva Eaton Vance Management.
Údaje za II. kvartál, hoci sú ich hodnotenia rozporuplné, predstavujú v každom prípade spätný pohľad a Federal Reserve sa musí zaoberať perspektívou americkej ekonomiky. Z tohto dôvodu sa očakáva, že FOMC – Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu na ďalšom pravidelnom zasadaní 2. októbra opätovne zníži základnú úrokovú sadzbu, i keď nemožno vylúčiť ani rozhodnutie v skoršom termíne.
Fed znížil od začiatku tohto roka základnú úrokovú sadzbu dovedna sedem razy, zo 6,5% na 3,5% s cieľom stimulovať tok peňazí do ekonomiky a odvrátiť recesiu. Zatiaľ sa však agresívne uvoľnenie menovej politiky neprejavilo v očakávaných dimenziách.
Stále negatívny je vývoj v stave zásob a v obchodnej bilancii USA, teda v dvoch komponentoch, ktoré vážne ovplyvnili rast amerického hrubého domáceho produktu.
Zníženie zásob „ubralo“ z HDP 0,4% a zníženie exportu 0,3%, čo však do určitej miery kompenzovali pozitívne výsledky v iných sférach ekonomiky.
Výdavky spotrebiteľov, ktoré sa v USA podieľajú dvoma tretinami na celkovej ekonomickej aktivite, vzrástli v II. štvrťroku na celoročnej báze o 2,5%, hoci pôvodné odhady hovorili o miere rastu tohto ukazovateľa iba na úrovni 2,1%.
Podporne pôsobila aj miera rastu v sektore stavebníctva, osobitne pri výstavbe domov a bytov, kde sa tento ukazovateľ ustálil v hodnotenom období na hladine 5,8%, čomu napomohlo zníženie úrokových sadzieb, špeciálne pri hypotekárnych úveroch.
Inflácia dosiahla 1,6%, hoci v prvom štvrťroku bola jej hodnota dvojnásobná (3,2%). Aj to dokazuje, že v Spojených štátoch nie je inflácia rizikovým faktorom, čo umožní centrálnej banke ešte viac uvoľniť menovú politiku a „zlacniť“ finančné zdroje pre spotrebiteľov a firmy.
Problém je však práve vo firemnom sektore, kde síce znižovanie zásob môže byť signálom razantného rastu v krátkej budúcnosti, konštatuje Merrill Lynch, no pokles predaja a prepad zisku spôsobil redukciu kapitálových výdavkov na úroveň, ktorá je v amerických firmách najhoršia od roku 1980. Podľa včerajších vládnych údajov poklesol zisk korporácií po zdanení o 2% (za prvé tri mesiace 2001 poklesol tento ukazovateľ o 7,8%).