ČLÁNOK




Americká centrálna banka Federal Reserve znížila úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu
13. decembra 2001

Americká centrálna banka Federal Reserve (Fed) znížila v utorok 11. decembra úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu. Naplnili sa tak očakávania analytikov, avšak nezmenil sa ich názor na pokračujúcu recesiu americkej ekonomiky. Fed znížil kľúčovú jednodňovú refinančnú sadzbu na 1,75 %, čo je najnižšia úroveň za 40 rokov. Centrálna banka pokračovala v agresívnej kampani, keď posledné zníženie sadzieb bolo už jedenástym v poradí v tomto roku. Z úrovne 6,50 % znížil Fed na súčasných 1,75 %.

Finanční odborníci už v minulom týždni konštatovali, že recesia vUSA prinúti Federálny rezervný systém k ďalšej zmene úrokových sadzieb. 43 z 57 analytikov, oslovených agentúrou Bloomberg, uviedlo, že očakávajú zníženie hlavnej úrokovej sadzby o 0,25%. Analytici sa zhodovali v názore, že na rozhodnutie o zmene sadzieb bude mať vplyv najmä rastúca miera nezamestnanosti, ktorá je najvyššia za posledných 6 rokov a pokračujúci útlm priemyselnej výroby. Ekonómovia tiež konštatovali, že známky obratu už sú zrejmé, nepovažujú ich však za dostatočné. „Malé čriepky pozitívnych údajov, ktoré vynášajú akciové trhy nahor, nemôžu stačiť na to, aby dlhodobejšie zastreli reálny pohľad na svet,“ povedala pre agentúru Bloomberg Nancy Roman, analytička spoločnosti G7 Group Inc.

Aj šéf amerického Federálneho rezervného systému Alan Greenspan už pred niekoľkými dňami pripustil možnosť ďalšej zmeny v nastavení úrokových sadzieb v prípade, že doterajšia výška nevyvolá dostatočnú reakciu ekonomiky.

Aj napriek prílivu lacných peňazí, trápi v súčasnosti Ameriku problém neochoty investorov riskovať, lebo budúcnosť je zatiaľ veľmi neistá. Lacným pôžičkám sa tak veľmi nedarí rozhýbať hospodárstvo.

Americký kongres poveril Fed tým, aby vytvoril vhodné podmienky pre úplnú zamestnanosť, stabilnú cenovú hladinu, aby dohliadal na bankový sektor a minimalizoval riziká na trhoch. Práve prvá úloha sa v posledných mesiacoch vymyká kontrole Fedu, čo podporuje úvahy o jeho zásahu.

Vo vyhlásení vysvetľujúcom redukciu sadzieb centrálna banka oznámila, že ekonomické riziká pretrvávajú, ekonomika je naďalej oslabená, pričom v prípade potreby zredukuje Fed sadzby opäť. Dodala, že signály oživovania oslabeného dopytu sú iba sporadické a predbežné. Jednodňová refinančná sadzba je kľúčovým nástrojom centrálnej banky pre určovanie menovej politiky, pričom signalizuje, ktorým smerom chce centrálna banka orientovať spotrebiteľské a podnikateľské úrokové sadzby.

Dolár sa v stredu, deň po zížení sadzieb oslabil voči väčšine mien, pretože jedenáste zníženie amerických úrokových sadzieb v poradí nedokázalo urobiť na Wall Street dojem a naznačilo možnosť, že oživenie americkej ekonomiky nie je až tak blízko.

Výsledky kľúčového prieskumu „tankan“ o klíme v podnikateľskej sfére Japonska boli síce lepšie ako sa očakávalo, avšak stále sú pomerne pochmúrne. Silnejúce špekulácie na trhu, že Japonsko si želá slabšiu menu, spôsobili oslabenie jenu voči euru, v určitom okamihu dňa dokonca až na nové osemmesačné minimum. Obchodníci poznamenali, že správa, ktorá sprevádzala redukciu amerických úrokových sadzieb, naznačila možnú pokračujúcu slabosť ekonomiky USA, čo povzbudilo na trhu redukcie dlhých dolárových pozícií.

Do 13:00 GMT sa euro obchodovalo pri úrovni 0,8940 USD/EUR, čo predstavuje mierny rast z neskorých utorkových úrovní v New Yorku. Voči jenu sa euro obchodovalo pri 112,60 JPY/EUR po tom, ako dosiahlo osemmesačné maximum 112,90 JPY/EUR. Dolár kótoval voči japonskej mene tesne pod 126 JPY/USD, pričom v pondelok zaznamenal osemmesačné maximá pri 126,40 JPY/USD.

Významné meny tranzitívnych krajín v Európe posilnili v stredu voči doláru vďaka rastu eura voči doláru a zníženiu sadzieb v USA. Zníženie amerických úrokových sadzieb malo na rozvíjajúce sa európske trhy iba mierny vplyv, avšak upozornilo na výhodnejšie miery výnosnosti investícií v Poľsku a Maďarsku.

„Toto opatrenie povedie k zvýšeniu úrokového diferenciálu, avšak v prípade Poľska bol už aj tak dosť široký,“ povedal Michael Every, analytik pre tranzitívne trhy z kanadskej Royal Bank. „Z dlhodobého hľadiska dal Fed trochu váhavo najavo, že vidí náznaky možného skorého zotavenia americkej ekonomiky, čo by malo byť pre rozvíjajúce sa trhy celkovo pozitívne,“ dodal.

Forint dosiahol voči doláru takmer trojmesačné maximum. Maďarskí díleri hlásili značné nákupy vládnych dlhopisov zahraničnými investormi. O 12:15 SEČ sa maďarská mena predávala pri kurzoch 276,50 forintov za dolár a 247,30 forintov za euro. Pokles cien dlhopisov zabezpečilo pondelkové zníženie úrokových sadzieb maďarskou centrálnou bankou o 50 bázických bodov a utorkové údaje o nižšej novembrovej inflácii. Česká koruna sa vyšplhala voči doláru na dvojmesačné maximum a voči euru taktiež testovala nové maximum, keď trh naďalej počítal s veľkým prílivom zahraničných investícií v budúcom roku. Česká mena sa obchodovala na úrovni 32,740 CZK/EUR a 36,691 CZK/USD. Kurz zlotého predstavoval 3,6290 PLN/EUR a 4,0575 PLN/USD.

Pri spracovaní boli použité zdroje SITA, Reuters, internetove strany Fed-u a CnnMoney


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS