ČLÁNOK




Alan Greenspan prehodnotil svoj názor na ozdravenie americkej ekonomiky
8. marca 2002

Alan Greenspan
Predseda Federal Reserve Alan Greenspan na pôde Finančného výboru Senátu včera doslova povedal, že existujú dôkazy, ktoré čoraz viac hovoria o tom, že ekonomická expanzia je v plnom prúde.

Tento jeho výrok sa považuje za „najoptimistickejšie hodnotenie vývoja americkej ekonomiky za posledné obdobie…“

Prvé komentáre však na druhej strane dodávajú aj to, že revidovanie Greenspanovho náhľadu na hospodárstvo USA v takom krátkom časovom slede je „veľmi nezvyčajné“.

Šéf centrálnej banky totiž ešte pred týždňom na pôde Snemovne reprezentantov zvolil oveľa opatrnejší tón, no nepísaným pravidlom je, že v oboch komorách Kongresu prezentuje nezmenený názor na kľúčové ekonomické pohyby a priority.

Pravda je však aj to, že po prvom Greenspanovom vystúpení v Kongrese

sa publikovali viaceré ukazovatele, ktoré potvrdili podstatne rýchlejší rast americkej ekonomiky v posledných troch mesiacoch minulého roka v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi.

Pred týždňom ešte tvrdil, že súhrn rôznych vplyvov, ktoré sú typické pre terajšie štádium ekonomického cyklu, pravdepodobne môžu zmierniť rýchlosť očakávaného ozdravenia.

Takisto pred týždňom šéf Fedu skonštatoval, že ekonomický stimulačný „balík“, ktorý je v Kongrese, pravdepodobne nie je nevyhnutný, hoci by sa mohol stať dobrou „poistkou“ v prípade, ak sa ozdravenie „nezhmotní optimálnym spôsobom“.

Greenspanov nový optimizmus pramení najmä z toho, že výdavky amerických spotrebiteľov sú stále dostatočne robustné.

Obavy vyplývajú zo zadĺženia spotrebiteľov, narastajúceho napätia na trhu práce, ale aj zo znehodnotenia investícií na akciovom trhu, čo sa osobitne týka finančne lepšie situovaných Američanov.

Greenspan bol aj včera rezervovaný v odpovediach na otázku, či Fed začne postupne zvyšovať úrokové sadzby, ktoré sú momentálne na historickom minime – dosahujú totiž 1,75%.

Všetko nasvedčuje tomu, že Fed ponechá sadzby na terajšej úrovni tak dlho, ako to len bude možné a únosné.

Stále sú k dispozícii aj protichodné signály – objednávky vo výrobnom sektore sa zvyšujú, pretože po výpredajoch sa znížili skladové zásoby. Objednávky na predmety dlhodobej spotreby sa takisto posilňujú, ale predaj nových domov v januári prudko poklesol napriek stabilne nízkym úrokovým sadzbám z hypotekárnych úverov.

Spotrebiteľská dôvera sa počas tohto týždňa znížila a nezamestnanosť v rovnakom období vzrástla.

Hodnota dolára sa na medzinárodných trhoch posilnila a prírastky vykazujú aj akciové trhy v nádeji, že ozdravenie ekonomiky je reálnym faktom.

Greenspan naznačil, že recesiu, ktorá sa oficiálne začala v marci 2001, zapríčinila prudká redukcia kapitálových výdavkov amerických spoločností. Tento faktor pôsobil v interakcii a zároveň ho posilňoval pokles firemných ziskov a cien na akciových trhoch.

Greenspan ešte varoval pred „efektom Enronu“ – mohol by totiž zasiahnuť tie firmy novej ekonomiky, ktoré sú náchylné na podobnú „nákazlivú chorobu“.

Greenspan však neverí na systémové riziká, ktoré by mohli vzísť z „prípadu“ Enron. Americká ekonomika má totiž značnú regeneračnú silu, ktorá sa prejavuje aj v tomto období.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS