ČLÁNOK




Aký bude rok 2001….
15. januára 2001

US technológie v poslednom týždni prekvapili. Po mimoriadne nervóznom začiatku roka, charakteristickom viac ako desať percentnými rastami a takmer desaťpercentnými pádmi predviedli v poslednom týždni technológie vytrvalý postupný rast. Najpôvabnejšia na ňom bola absencia výrazne pozitívnych správ, naopak trh ignoroval viacero výrazne zlých správ, ako boli slabšie tržby Nokie alebo varovanie Yahoo pred vývojom v roku 2001. Dopad týchto správ bol prísne limitovaný, keď klesala iba cena uvedených titulov a trh ako takí či sektory neboli zasiahnuté.

Náznaky rotácie odvetví u inštitucionálnych investorov je možné nájsť v správach už takmer od začiatku roka. Odchod z defenzívnych sektorov a hľadanie nových pozícií v rámci v minulom roku najviac zasiahnutých odvetví je asi najrozumnejším vysvetlením posledného vývoja. Udržanie nálady posledných dní by bolo viac ako príjemným prekvapením.

Úvod roka bola poznačený hlavne dramatickým prehĺbením skepsy voči americkej ekonomike a nárastu obáv z recesie. Nervozitu zvýšil i nečakaný krok FED. Viaceré analytické domy začali výrazne korigovať svoje očakávania. Podľa Goldman Sachs bude HDP USA rásť v prvom kvartáli iba o 0,3%. Morgan Stanley znížil očakávanie tohtoročného rastu HDP v USA z 2,5 na 1,1%. Na stránke Morgan Stanley http://www.msdw.com/gsb/info.html je uvedených desať prekvapení roku 2001, majúcich viac ako 50% pravdepodobnosť uskutočnenia. Jednými z najpôvabnejších sú tie, ktoré hovoria o eure za 75 centov alebo o rope za 40 USD. Šírka možností, akým smerom sa bude uberať v tomto roku americká – a svetová – ekonomika je veľká a zdá sa že presahuje bežnú spoľahlivosť odhadov.

Ak je možné v súčasnosti hovoriť o konsenze, dá sa tento, respektíve je možné tento skúsiť zhrnúť do nasledujúcich bodov.

1. Je isté, že americká ekonomika spomaľuje a veľmi pravdepodobne spomaľuje viac ako sa očakávalo. FED bude pokračovať v znižovaní, na konci januára by to mohlo byť opäť o 50 bodov (o minimálne 25 bodov znížení sa nepochybuje) a prvom polroku by sa malo znížiť oproti status quo minimálne o 100 bodov.

2. Rast HDP bude v v prvom a možno aj v druhom kvartály výrazne pod 2%, možno i mierne záporný. Potom by malo prísť oživenie hlavne ako prejav zníženia sadzieb. Ak by neprišlo, bola by to veľmi zlá správa z globálneho pohľadu.

3. V prvom polroku by mali profitovať na sadzbách závislé investície. Dlhopisy by mali byť naďalej zaujímavé. Zo sektorov by sa mohlo dariť v minulom roku bitému telekomu, financie už značnú časť rastového potenciálu možno vyčerpali.

4. Rotácia sektorov by mala pokračovať, nie je však vylúčené že technológie ešte zaznamenajú v priebehu prvých mesiacov roka nové tohtoročné minimum. Ich atraktivita by však mala rásť a niekde okolo polroku by sa k nim mohli pridať i klasické cyklické sektory. Biotech by mal ísť hore.

5. Schopnosť Európy udržať si rast okolo 3% napriek oslabeniu Ameriky je stále otvorená. Eurozóna je pomerne do seba uzavretá a pokles exportu by ju nemusel dramaticky zasiahnuť, problematické je však v tomto smere hlavne Nemecko. Akciové trhy v Európe, hlavne technológie a telekom, však zostanú s veľkou pravdepodobnosťou naviazané na vývoj amerických technológií.

6. Kurz eura bude okrem diferenciálu medzi rastu európskej a americkej ekonomiky určovaný naďalej i externými faktormi, jedným z najvýznamnejších bude cena ropy.

7. Rozvíjajúce sa trhy (a všetky exportne závislé ekonomiky) – Ázia zvlášť – by boli, v prípade že by ku nej došlo, výrazne zasiahnuté recesiou vo vyspelých ekonomikách. To sa týka, samozrejme, aj Slovenska.

8. Katastrofický scenár globálnej recesia, vysokej inflácie, ropy na 40 USD, silného dolára a stagnujúcich volatilných akciových trhov je pravdepodobnosťou stále výrazne pod 50%, javí sa však byť možnejším ako čase pred jedným dvoma mesiacmi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 12. 2024

USD 1,039 0,006
CZK 25,185 0,041
GBP 0,829 0,000
HUF 411,350 0,180
CAD 1,495 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS