ČLÁNOK




Aktivita vo výrobných sektoroch Eurozóny je najnižšia od decembra 1998
4. júla 2001

Veľmi sledovaný index PMI (purchasing managers´ index), ktorý vychádza z prieskumu v 2 500 podnikoch eurozóny a signalizuje mieru aktivity vo výrobnom sektore, poklesol v júni na 47,9 bodu, pričom tento negatívny vývoj sa zaznamenáva už tri po sebe nasledujúce mesiace.

PMI je momentálne v krajinách eurozóny (E12) najnižší od decembra 1998 a na tomto stave sa najviac „podpísalo“ Nemecko, kde sú kontrakcie vo výrobnom sektore najevidentnejšie.

Analytici sú stále rozdelení v názore, či v danej situácii upraví Európska centrálna banka na štvrtkovom zasadaní Výkonnej rady úrokové sadzby.

Viacerí predstavitelia ECB dávajú najavo, že E12 má dostatok kapacity, aby si udržala rastové parametre na hladine dlhodobého priemeru – teda na hodnotách, ktoré sa pohybujú od 2% do 2,5%. Dodávajú tiež, že súčasnú úrokovú sadzbu nemožno považovať za reštriktívnu z pohľadu zachovania požadovaného tempa rastu.

Opačný názor však má nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý nepriamo zaútočil na ECB. Vo včerajšom vydaní Financial Times totiž uviedol, že Európska centrálna banka má záväzok udržať ekonomický rast a zabrániť rastu inflácie, ktorá však dosiahla v máji v rámci E12 úroveň 3,4%, čo je vysoko nad stanoveným dvojpercentným limitom. Nemecký kancelár je ale viac znepokojený tým, že PMI vykazuje v jeho krajine najslabšie hodnoty v porovnaní s hlavnými konkurentami v E12, čo znamená, že spomalenie nemeckej ekonomiky má už veľmi vážne dimenzie.

Na ilustráciu – PMI v Nemecku dosiahol v júni 46,6 bodu (v máji 48,8 bodu), v Taliansku sa jeho júnová hodnota ustálila na 48,3 bodu (v máji 48,4) a vo Francúzsku tento index vzrástol na 48,8 bodu (v máji 48,5).

Akýkoľvek údaj pod úrovňou 50 bodov však indikuje kontrakcie vo výrobných sektoroch.

Analýza Crédit Suisse First Boston konštatuje, že ekonomické spomalenie pokračovalo v rámci eurozóny aj počas minulého mesiaca, zdá sa však, že najviac postihnuté je v tomto smere práve Nemecko.

Viaceré privátne prognostické firmy tvrdia, že Nemecko dosiahne v tomto roku rast HDP iba na hladine 1%, hoci v roku 2000 mal tento ukazovateľ hodnotu 3,1%, čo signalizuje doteraz nevídaný jav – nemecká ekonomika sa stáva najmenej výkonnou v celej E12.

Najväčší podiel na tom má prepad zahraničného dopytu po nemeckom exporte, ale ešte dôležitejším faktorom sa zdá byť prudký pokles domácej osobnej spotreby. K tomu ešte musíme pridať zvýšenie daní z energií, vysoké ceny pohonných hmôt a potravín, pokračujúcu depresiu v stavebníctve a vývoj nezamestnanosti, ktorý si udržiava rastové trendy už päť po sebe nasledujúcich mesiacov.

Toto všetko sa premieta do znížených výdavkov nemeckých spotrebiteľov. V separátnej štúdii sa konštatuje, že veľkoobchodný predaj sa v máji na medziročnom základe znížil o 2,7% a na medzimesačnej báze o 2%.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS