ČLÁNOK




Aktivita podnikateľov v SR bola vlani na úrovni 5,7 %
17. júna 2016

Podnikateľská aktivita etablovaných podnikateľov na Slovensku, teda tých, čo podnikajú dlhšie ako tri a pol roka, dosiahla vlani úroveň 5,7 %. Aktivita bola nižšia ako päťročný slovenský priemer, ktorý je 7 %, a nižšia ako priemer Európy na úrovni 6,6 %. Ako ďalej vyplýva z výskumu Globálny monitor podnikania za minulý rok, priemer podnikateľskej aktivity na Slovensku sa približuje k historickému minimu 5,4 % z roku 2013. Informovala o tom Slovak Business Agency.

„Tento trend je nepriaznivý jednak preto, lebo došlo k úbytku firiem, ktoré by mali byť v štádiu rastu a tvorby pridanej hodnoty, ako aj preto, že sme pod priemerom krajín, ktorých rozvoj je založený na inováciách (7 %),“ informovala agentúra. Celková podnikateľská aktivita začínajúcich podnikateľov na Slovensku vlani poklesla na hodnotu 9,6 %, čo je tiež menej ako päťročný priemer 10,9 %. Na druhej strane, v tejto kategórii je Slovensko nad európskym priemerom 7,8 %.

„Motivácia začať podnikať sa mierne zlepšuje v prospech podnikania z dôvodu príležitosti zvýšiť si príjem a zlepšiť samostatnosť. Znižuje sa podiel tých, ktorí začínajú podnikať z dôvodu nevyhnutnosti,“ vysvetlila SBA. Najvyššiu celkovú počiatočnú podnikateľskú aktivitu vypočítanú z päťročného priemeru má Bratislavský kraj na úrovni 14,2 %, ďalej Nitriansky kraj s 12 %, Banskobystrický s 11,6 %, Žilinský kraj má 10,8 % a nakoniec Prešovský kraj, ktorý má 10,7 %. „Ostatné kraje sú výrazne pod priemerom Slovenska,“ dodala SBA.

Kým na Slovensku je 3,9 % začínajúcich podnikateľov zaangažovaných v sociálnych podnikateľských aktivitách, európsky priemer je 3 %. Podiel ľudí, ktorí vidia vo svojom okolí príležitosti na podnikanie, dosiahol na Slovensku 26,4 %, čo je výrazne pod priemerom Európy, ktorý je 36,7 %.

Na Slovensku je podľa SBA tiež veľmi nízke vnímanie podnikania ako kariérnej voľby, a to na úrovni 50,8 %, pričom európsky priemer je 55,9 %. „Vnímanie podnikania v našej spoločnosti má negatívny vplyv na rast podnikateľských aktivít,“ pokračovala agentúra.

„Podľa názorov expertov podnikateľské prostredie na Slovensku vo všeobecnosti skôr podnikateľskú aktivitu obmedzuje, než by podporovalo vznik a rozvoj nových podnikateľských aktivít,“ konštatovala SBA. Najproblematickejšie oblasti podnikania na Slovensku sú podľa agentúry vládne politiky, ktoré sa týkajú byrokracie a daňového zaťaženia podnikania, ďalej podpory podnikania v systéme vzdelávania na úrovni základných a stredných škôl a prenosu poznatkov z vedy a výskumu do podnikania.

Najčastejšie prekážky podnikateľských aktivít boli vlani vysoké odvodové a daňové zaťaženie, administratívna náročnosť, komplikovaná a nepredvídateľná podnikateľská legislatíva, problematická vymožiteľnosť práva a stále prítomná korupcia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS