ČLÁNOK




Ako vnímať súčasnú svetovú ekonomickú a finančnú krízu
6. apríla 2009

Ako vnímať súčasnú svetovú ekonomickú a finančnú krízu

 

Skladba síl vo svetovej ekonomike sa nezmení –  bude v nej dominovať Európa, USA a Čína

 

Svet narazil na „zmenu základu“ v roku 1917, keď sa začal rozvíjať alternatívny systém. Ukázalo sa, že je utopický. Je veľmi ťažké v súčasnosti vytvoriť iný model. Kedysi Winston Churchill povedal o demokracii, že zatiaľ sa nič lepšie nevymyslelo. To isté sa týka aj trhovej ekonomiky – je veľmi nespravodlivá, ale nič lepšie zatiaľ nikto nevymyslel.  Súhlasím s tým, že sa začne návrat k podnikateľskému kapitalizmu, ako dosť presne poznamenal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Je to preto, lebo ten kapitalizmus, ktorý bol príliš finančný. Teraz prichádza návrat do reality. Po prvé, svet začne žiť tak, že bude mať to, na čo má. Prudko sa posilnia kontrolné mechanizmy a posliní sa hodnotenie rizík. Myslím, že bude prevládať názor, podľa ktorého peniaze začnú obsluhovať reálny sektor ekonomiky.

Hovoriť o tom, že vznikne určitá nová štruktúra alebo nový kapitalizmus, alebo nový model motivácie, je predčasné. Budú všemožné pokusy používať rôzne protekcionistické opatrenia, a je pravdepodobné, že sa začne vlna znárodňovania. Následne sa však verejné aktíva budú predávať.

Aký bude kurz USD a je ho možné vymeniť ako svetovú rezervnú menu?

Vzťah medzi USD a EUR bude kolísať, ale obe meny zostanú stĺpmi svetového finančného systému. Pochovávať USD je predčasné. Áno, prežíva veľké napätie, tak isto ako ho prežíva americký finančný systém. Je samozrejmé, že nie je dobré, ak sa vo svete používa ako rezervná mena národná mena USA, ale bohužiaľ nič iné nemáme. Je to ako anglický jazyk, ktorý je dnes jediným prostriedkom komunikácie medzi rôznymi národmi. Jednoducho je to tak.  Ak by sa niekto rozhodol odstrániť anglický jazyk, začal by sa chaos. To isté platí pre americký dolár.

Bude mať ruská ekonomika aj v budúcnosti len surovinový status? Nechce sa mi s týmto názorom súhlasiť. Ale riziká toho, že sa tak stane sú veľké, najmä ak sa nepodarí vytvoriť v Rusku podmienky pre masovú produkciu, hoci len obmedzeného množstva konkurencieschopných hotových výrobkov. Zatiaľ sa dá pozorovať zjavný nedostatok vôle v problematike uskutočnenia normálnej štrukturálnej politiky. AK sa bude pokračovať v realizácii filozofie infantilného liberalizmu, surovinový status ruskej ekonomiky sa nebude dať zvrátiť. V Rusku existujú podmienky na rozvoj inovačných technológií, ale reálne sa robí veľmi málo. Zatiaľ je len viac rétoriky.

Ako bude vyzerať usporiadanie síl v svetovej ekonomike? Skladba síl v svetovej ekonomike sa nezmení. Bude v nej dominovať Európa, USA a Čína. Som presvedčený, že z krízy sa ako prvé dostanú USA. Od USA závisí blahobyt nielen Číny, ale aj Ruska. Predávame energetické suroviny. Ak sa USA dostanú z krízy a oživí sa americká ekonomika, to následne oživí ekonomiku celého sveta. Je to nezávisle do toho, či máme USA radi, alebo nie.

Ak sa v Rusku začnú financovať infraštruktúrne projekty, vtedy si môžeme robiť nádeje, že nebudeme závisieť len od svetovej konjunktúry.  Ak by sa realizovali infraštruktúrne  projekty, stúpol by domáci dopyt. Vtedy môžeme napríklad nikel, či iné farebné a čierne kovy využívať pre domáce potreby a nečakať kedy stúpne dopyt po energetických surovinách.

 

Autor je riaditeľom  Ekonomického ústavu Ruskej akadémie vied

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 12. 2024

USD 1,044 0,004
CZK 25,201 0,066
GBP 0,831 0,003
HUF 411,450 0,280
CAD 1,500 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS