Čína reagovala na včerajšie zníženie prestížneho amerického ratingu ostrou kritikou „dlhové závislosti“ USA, vyzvala Washington, aby riešením svojich problémov s dlhmi zaistil bezpečnosť čínskych dolárových investícií a spochybnila dolár ako rezervnú menu. O situácii po znížení ratingu, ktoré prišlo v čase ťažkých otrasov na finančných trhoch, by mali cez víkend podľa diplomatických zdrojov telefonicky rokovať najvyšší finanční predstavitelia skupiny G7.
Jedna z troch veľkých ratingových agentúr Standard & Poor ‚s včera prvýkrát v histórii znížila kreditné hodnotenie USA z najvyššej priečky AAA o jeden stupeň na AA +. Zároveň výhľad zníženého ratingu označila za negatívny, čím naznačila možnosť jeho ďalšieho zhoršenia. Spojené štáty vytvárajú za prezidenta Baracka Obamu rekordne vysoké deficity, prudko zvyšujú zadlženosť a S & P sa obáva, že politické rozpory neumožnia situáciu v dohľadnej dobe dôslednejšie riešiť.
Rokovania najmocnejších
Európske diplomatické zdroje agentúram Reuters a AP oznámili, že ministri financií a guvernéri centrálnych bánk by mali v najbližších hodinách telefonicky hovoriť o vzniknutej situácii. „G7 bude mať telefonickú konferenciu. Zatiaľ nie je potvrdené, či to bude v jednej alebo v dvoch fázach,“ povedal jeden zo zdrojov. Séria telefonických rozhovorov medzi šéfmi európskych vlád a Obamom sa uskutočnila aj v piatok večer s ohľadom na eskalujúcu dlhovú krízu eurozóny, ktorá v minulých dňoch prispela k prudkým prepadom akcií na svetových trhoch.
Obama vo včerajšom rozhlasovom vystúpení vyzval zákonodarcov, aby po bitke o zvýšenie dlhového limitu odložili stranícku politiku a prispeli k ozdraveniu verejných financií. „Obe strany musia spolupracovať na väčšom pláne, ktorý uvedie naše národné financie do poriadku,“ povedal. Obama tiež chce, aby sa Kongres zameral na podporu prudko ochabujúcu ekonomiku.
Francúzsko Amerike verí
Francúzsky minister financií François Baroin povedal, že zatiaľ nie je jasné, či G7 usporiada mimoriadne zasadnutie. Francúzsko tento rok drží predsedníctvo skupín G7 a G20.
Baroin vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty sa „z problematického obdobia“ dostanú. „Francúzsko plne verí v odolnosť americkej ekonomiky,“ povedal minister v televíznej stanici iTele a poukázal na piatkové priaznivé údaje o americkom trhu práce.
Rozpočtový poradca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Norbert Barthle povedal, že zníženie ratingu ďalej prehĺbi otrasy na trhoch, dodal však, že týmto krokom nijako prekvapený nie je. „Skôr ma udivuje, že medzinárodné ratingové agentúry sa týždne zameriavali na problém európskeho, ale nie amerického dlhu. Už nejakú dobu existujú zreteľné obavy z ekonomických problémov Ameriky, ale aj z toho, že USA sú ťažko zadlžené,“ povedal Barthle.
Čína volá po zmene
Čínski ekonómovia predpokladajú, že krok S & P prinúti Čínu k urýchlenej diverzifikácii svojich rezerv. Čínske devízové ??rezervy v hodnote 3,2 bilióna dolárov sú najvyššie na svete a podľa odhadov analytikov sa na nich dvoma tretinami podieľajú americké štátne dlhopisy.
Výzvu k úvahám o alternatívnych rezervných menách podporil filipínsky minister financií Cesar Purisima. Aj britský minister obchodu Vince Cable všeobecne podporil čínsky návrh zriadiť novú rezervnú menu, dodal však, že zatiaľ ňou zostane americký dolár. „Tento argument je tu už dlho a bolo by pre svet dobré, keby sa to pohlo vpred, nie je to ale niečo, čo sa stane cez noc,“ povedal Cable BBC.
Rusko je pokojné
Rusko sa naopak k otázke dolára ako rezervnej meny vyjadrilo oveľa pokojnejšie a dalo najavo, že v reakcii na zníženie amerického ratingu žiadne úpravy podielu dolára v rezervách neplánuje. „V krátkodobom horizonte nás to neovplyvní,“ povedal prvý viceguvernér ruskej centrálnej banky Sergej Švecov a k dlhodobejšiemu výhľadu sa nevyjadril. Rusko je jedným z desiatich najväčších držiteľov amerických štátnych dlhopisov a v dolárových aktívach má asi tretinu z finančných rezerv v celkovej hodnote 535 miliárd dolárov.
Švecov uviedol, že zákrok S & P sa nijako nedotkne finančnej stability ruskej ekonomiky. Tiež námestník ruského ministra financií Sergej Storčak agentúre Interfax povedal, že zníženie ratingu nič významnejšieho neznamená. „Bola to tak mierna korekcia, že z hľadiska dlhodobej správy našich investícií to môžeme ignorovať,“ povedal Storčak, ktorý je zástupcom Moskvy pri Medzinárodnom menovom fonde a Svetovej banky.