Kľúčový akcionár ruského ropného koncernu Jukos Leonid Nevzlin v sobotu povedal, že je len malá šanca na oživenie fúzie so spoločnosťou Sibnefť v hodnote 11 miliárd USD (okolo 378,2 miliardy SKK).
Nevzlin utiekol z Ruska do Izraela v obave pred vyšetrovaním po tom, ako zatkli šéfa Jukosu a zároveň jeho najväčšieho akcionára Michaila Chodorkovského pre podozrenie z daňových únikov a podvodu. Nevzlin teraz tvrdí, že vysoký predstaviteľ ropnej spoločnosti Sibnefť mu povedal, že šokujúce rozhodnutie o pozastavení fúze bolo nejako zviazané s politikou. Nevzlin, kľúčový spojenec Chodorkovského v telefonickom interview povedal: „Pokračujú intrigy, ktorým nerozumiem.“ Zároveň je „hlboko sklamaný správaním niektorých našich partnerov“. Nevzlin je po Chodorkovskom druhým najväčším akcionárom Jukosu, ktorého neuväznili.
Sibnefť v piatok ohromila finančné trhy, keď asi po piatich týždňoch po zatknutí Chodorkovského bez vysvetlenia pozastavila dohodu o fúzii. V sobotu spoločnosť vydala vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že pozastavenie nastalo čisto z obchodných príčin a nesúvisí s politikou. Správa sa objavila vyše týždeň pred parlamentnými voľbami, v ktorých sa očakáva víťazstvo prokremeľských síl. Kremeľ údajne nariadil súdny útok na Jukos, aby potrestal Chodorkovského za jeho politické ambície.
V apríli Jukos schválil kúpu menšej Sibnefti, čím by sa stal štvrtou najväčšou ropnou firmou sveta. Jukos mal kontrolovať manažment a prezident Sibnefti Eugene Švidler sa mal stať predsedom spoločnosti.
Priemyselné zdroje v piatok povedali, že akcionári Sibnefti, vrátane miliardára Romana Abramoviča, vlastníka londýnskeho futbalového klubu Chelsea, stratili vieru vo fúziu, keď si Chodorkovského zatknutie vynútilo jeho rezignáciu ako generálneho riaditeľa.
Zdroje blízke vlastníkom Jukosu povedali, že Sibnefť sa rozhodla zastaviť fúziu, keď sa Jukos odmietol vzdať kontroly manažmentu. Podľa nich chcela Sibnefť, aby sa generálnym riaditeľom stal Švidler a bývalý kremeľský náčelník štábu Alexander Vološin sa mal stať predsedom spojenej firmy.
Nevzlin odmietol potvrdiť alebo odmietnuť nové požiadavky Sibnefti, ale vraj by teoreticky neodmietol rozhodnutie vymenovať Vološina za predsedu. Ten je podľa neho rešpektovaným a známym mužom a jeho vymenovanie by „vyzeralo krásne a správne“. Od začiatku však bolo dohodnuté, že spoločnosť budú viesť manažéri Jukosu a preto sa vraj pozícia nemení, povedal. Podľa jeho slov mu Švidler vo štvrtok v noci zatelefonoval a povedal, že firmy musia oznámiť v piatok zastavenie fúzie. Odmietol to vraj Nevzlinovi vysvetliť a povedal, že sa to musí stať pred budúcotýždňovými parlamentnými voľbami.
Sibnefť Nevzlinovu konverzáciu odmietla komentovať.
Právnici oboch firiem teraz podľa Nevzlina pracujú na tom, ako zvrátiť fúziu, pretože za porušenie dohody „bez príčiny“ hrozí pokuta vo výške 1 miliardy USD. Nevzlina práve preto prekvapilo, že Sibnefť tak rýchlo vydala vyhlásenie o zrušení fúzie. Teraz „veľmi ľutuje, že sme sa pred 7 mesiacmi dali presvedčiť Sibnefťou o fúzii“. Bez nej by bolo zrejme jednoduchšie pre Jukos odolať zákonným tlakom a vyriešiť tento problém, povedal Nevzlin, ktorý vlastní okolo 3,5 % akcií Jukosu. Informovala o tom agentúra Reuters.