ČLÁNOK




Akcie VSŽ a transparentnosť karpatského typu
4. januára 2002

Koncom minulého roka Transpetrol predal 21% akcií VSŽ, a.s. Košice. V médiách sa objavila informácia, že akcie sa predali na kapitálovom trhu, anonymne… a teda akože a vlastne všetko je v najlepšom poriadku.

Mnoho obchodov pred prevodom týchto akcií na slovenskej burze robili anonymne tak, že predávajúci si nachystal akcie, kupujúci peniaze a v dohodnutý čas ťukli do počítačov presne tam kde treba. Niekedy sa anonymne previedlo len pár akcií, ale k majetkovému vysporiadaniu nedošlo až o tri dni, ale ihneď. Najlepšie sa to robilo vtedy keď sa na „pár chvíľ“ odstavilo celé Stredisko cenných papierov SR.

Aj v prípade VSŽ je naivné predpokladať, že niekto si náhodou ušeril niekoľko stoviek miliónov korún, vložil ich na účet svojho makléra a čakal. Možno niekto predá desať percent akcií Nafty Gbely, Slovnaftu, alebo nebodaj VSŽ.

Úsmevy na ústach znalocov môžu vyvolať aj reči o cenových trendoch pri obchodovaní s akciami VSŽ. Cena akcií VSŽ po oznámení o vyplatení dividendy sa pohybovala v rozpätí od 250 do 300 Sk.

Po neúspešných rokovaniach s U. S. Steel začala „úplne náhodou“ cena akcií klesať. Na trhu sa obajvila zaujímavá tendencia. Cena akcií sa na Burze cenných papierov v Bratislave pohybuje vždy v pásme plus, mínus 5 percent. S akciami VSŽ sa v decembri obchodovalo väčšinou na dolnej hranici cenového pásma. To stiahlo cenu na 100 Sk. Neskôr trochu stúpla až kým sa pásmo nedostalo do rozpätia, do ktorého sa zmestí cena 160 Sk za jednu akciu VSŽ. Cenové pásmo sa nedostalo do potrebného rozpätia samo, ale ho tam dostalí tí, ktorí obchodovali tak, aby to docielili. Tí čo sa zviezli pri usmernení ceny potrebným smerom si mohli celkom slušne zarobiť.

Minister hospodárstva po predaji tvrdil, že sa uskutočnil, preto lebo došlo k stabilzácii situácie na kapitálovom trhu. Aj minister môže urobiť preklep. Na trhu skôr došlo k manipulácii, ktorá vytvorila „stabilizáciu“ cenového pásma tak, aby bolo vhodné kvôli predaju potenciálnemu záujemcovi. Nie náhodou Úrad pre finančný trh skúma pohyby cien akcií v súvislosti s podozrením z manipulácie.

Zaujímavé je to, že obchod s akciami VSŽ sa usktutočnil na základe listu ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha. Vo väčšine akciových spoločností o predaji ich majetku nerozhoduje list ministra, ale valné zhromaždenie akcionárov. Kedy bolo valné zhromaždenie akcionárov Transpetrolu sa možno dozvieme až od nových manažérov z Jukosu. Súčasní neradi poskytujú čo len štvrťročné hospodárske výsledky. Najprv musia dostať oficiálnu žiadosť. Nezaujíma ich akýsi Bloomberg…

Bolo by celkom slušné obyvateľom povedať kto kupuje akcie jedného z významných podnikov na Slovensku. Hovorkyňa Poštovej banky povedala, že banka na obchode neparticipovala. Spomenula aj niečo také, že obchod je anonymný a ide o obchodné tajomstvo. Čarovné slová obchodné tajomstvo sa zvyčajne používajú vtedy, ak niekto chce zatajiť verejne známe informácie. Na slovenskom kapitálovom trhu každý pozná každého.

O tom kam sa akcie VSŽ dostanú dá všetkým vedieť Stredisko cenných papierov SR po skončení technologickej prevádzky. Prekročenie limitu piatich percent verejne obchodovateľných akcií sa zverejňuje podľa zákona.

Politici neustále volajú po sprehľadňovaní podnikateľského prostredia. Predaj akcií VSŽ však stále pripomína, že na Slovensku ešte stále straší transparentnosť karpatského typu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS