London Stock Exchange (LSE), alebo po slovensky Londýnska burza cenných papierov oznámila o plánoch umiestiť akcie najstaršej burzy na svete medzi širokú investorskú verejnosť. LSE sa uberá cestou iných európskych búrz cenných papierov, ktoré umožnili prístup k ich akciám širokým vrstvám kupujúcich. Informoval o tom The Wall Street Journal Europe.
Proces transformácie LSE sa začal už v prvom polroku minulého roku, keď sa začala meniť zo súkromnej spoločnosti, ktorú vlastnia jej členovia na verejnú akciovú spoločnosť. V júli minulého roku LSE vydala akcie. V súčasnosti sa s nimi dá obchodovať cez invetsičnú banku Cazenove, avšak ani jeden akcionár nemôže kúpiť podiel väčší ako 4,9%y. Aby mohla burza umiestniť svoje akcie na voľnom trhu, bude musieť zmeniť toto obmedzenie. V minulom roku riaditelia burzy odmietli zrušiť tento limit. Dôvodom bolo to, že švédska spoločnosť OM Gruppen, ktorá riadi Štokholmskú burzu cenných papierov, sa snažila kúpiť LSE. Obmedzenie obmedzujúce veĺkosť akciového podielu znižuje likviditu akcií LSE.
Začiatkom tohto týždňa doterajší členovia burzy predávali akcie iným členom po 28,88 britských libier. V prvý deň obchodovania s nimi 24. júla 2000 bola ich cena 28 GPB.
LSE rozhodnutím umožniť komukoľvek nadobúdať jej akcie ide v sľapajách iných európskych búrz. V januári tohto roku umietsnila na voľný trh svoje akcie Deutsche Börse. V júni tohto roku tút istú operáciu plánuje burza Euronext, ktoré vznikla zlúčením Parížskej, Amsterdmaskej a Belgickej burzy. LSE umiestni na voľný trh akcie v tomto roku.
Čas umiestnenia bude nesmierne dôležitý pretože súčasné podmienky na kapitálových trhoch sú mimoriadne napriaznivé pre vzťah investorov k verejnému úpisu nových akcií. Nedávni kandidáti na vydanie nových akcií, španielska letecká spoločnosť Iberia a britská personálna agentúrra Michael Page. museli veĺmi znížiť ceny svojich akcií pri ich umiestnení na primárnom trhu. Deutsche Börse umiestnila na thru akcie po 355 euro a videla ako ich ceny postupne klesli o 10%. Obchodujú sa po 316 euro.
Umiestnenie akcií LSE nie je jediným rozhodnutím vedenia najstaršej burzy na svete. V centre Londýna si burza odpracovala 200 rokov. V roku 2004 sa presťahuje do inej časti. Mala by to byť štvrť Canary Wharf, v ktorej v posledných rokoch pstavila veľa administratívnych budov.
Okrem toho LSE sa rozhodla začať distribuovať vlastné clíringové a obchodné systémy. Prvým kupujúcim bude burza v Jahanesburgu. LSE bude pre partnerské burzy zabezpečovať obchodovanie s ich najlikvidenšími titulmi v Londýne. Predaj ocbhodného systému by mal LSE podľa jej prepočtov v najbližších rokoch priniesť 11 mil. GPB. Ak bude akciový trh rásť rýchlejšími tempami, zisky môžu prísť aj skôr. Aj tu LSE ide cestou, ktorou s avybrali iné európske burzy. Vlastné obchodné systémy umiestňujú na menších trhoch.