Najbližšou silnejšou podporu by mohlo byť zverejnenie víťaza privatizácie štátneho podielu vo VÚB. Vláda by o ňom mala rozhodnúť budúcu stredu. Tiež predaj 36% v Globteli je tesne pred uzavretím. Príjmy z privatizácie financujú rastúci schodok v zahraničnom obchode a držia korunu na terajších úrovniach.
Voči doláru koruna končila na 50,65 SK za dolár a voči českej korune na 1,266 Sk za jednu českú korunu.
Dominantnou aukciou na peňažnom trhu bola v utorok aukcia štátnych pokladničných poukážok (ŠPP) s deväťmesačnou valutou. Ministerstvu financií SR sa v aukcii podarilo získať 1,2 mld. Sk pri výnose 7,74 % p.a. Dopyt bánk pritom predstavoval 3,1 mld. Sk, pričom ministerstvo pôvodne plánovalo umiestniť ŠPP za 2,5 mld. Sk. Podľa dílera Slovenskej sporiteľne Pavla Jánošíka o tieto cenné papiere prejavili záujem štyri subjekty, pričom štát uspokojil iba jedného investora. Ostatní podľa neho požadovali vyšší výnos, ako bol štát ochotný akceptovať.
„Ak bude ministerstvo chcieť naďalej refinancovať štátny deficit prostredníctvom ŠPP, bude musieť akceptovať výnos nad úrovňou 7,8 % p.a.,“ skonštatoval díler. V opačnom prípade je možné, že banky nebudú mať o tieto cenné papiere žiadny záujem. Díler predpokladá, že zvýšenie výnosu na 7,8 % p.a. by postačovalo na to, aby sa záujem bánk obnovil a štát svoje emisie bez problémov napĺňal.
V utorok sa uskutočnil aj pravidelný dvojtýždňový sterilizačný repotender centrálnej banky. Dopyt bánk podľa Jánošíka dosiahol prekvapivo nízku úroveň len 19,1 mld. Sk. Nadstav likvidity v sektore je pritom značný. Národná banky Slovenska (NBS) dopyt akceptovala v plnej výške pri priemernom úrokovom výnose 7,74 % p.a. Minimálny bol 7,71 % p.a. a maximálny 7,75 % p.a. „Banky sa zrejme rozhodli držať voľné prostriedky na účtoch a zvyšovať kumulatívne plnenie povinných minimálnych rezerv,“ skonštatoval díler. Ako dodal, v závere periódy sa potom budú môcť dostať do denného podstavu, pričom to však neohrozí plnenie ich povinnosti voči NBS.
Komerčné banky deponovali na účtoch v centrálnej banke 34,812 mld. Sk, čo kumulatívne predstavuje 103,7 %. Prostredníctvom jednodňových úložiek pritom banky podľa Jánošíka sterilizujú v NBS zhruba 3 mld. Sk. Nasledujúci deň by zo sektora malo odísť 4,3 mld. Sk z vyrovnania repotendrov a emisie štátnych bondov a ŠPP. Sektor však aj po odchode týchto prostriedkov zostane v prebytku likvidity.
Overnighty sa kótovali na 6,0 % p.a., tom/nexty a spot/nexty zostali napriek vysokému záujmu nerezidentov na 7,5 / 7,7 % p.a. Týždňové a dvojtýždňové fondy boli na 7,5 / 7,6 % p.a., mesačné až ročné na 7,5 / 7,7 % p.a.