Silné euro stále viac stláča nadol konjunkturálne prognózy pre Nemecko. Ako druhý špičkový hospodársky inštitút dnes znížil kielsky Inštitút pre svetové hospodárstvo (IfW) svoje tohtoročné očakávania hospodárskeho rastu z predchádzajúcich 1,8 % na 1,6 %. Ešte horšia je prognóza pre rok 2005, kedy sa očakáva len 1,2-% rast. Hamburskí hospodárski experti z výskumného inštitútu HWWA už vo februári znížili očakávania tohtoročného hospodárskeho rastu pre Nemecko z 1,7 % na 1,5 %.
Popri miernych spotrebiteľských cenách očakáva inštitút IfW pre Nemecko mierny pokles miery nezamestnanosti na 9,1 % v roku 2004, prípadne na 9 % v roku 2005.
Konjunktúra v europriestore sa na jar 2004 podľa IfW nachádza na ceste k zotaveniu. O rozmachu však vraj nemožno hovoriť. Napriek expanzívnej peňažnej politike a dynamickej svetovej konjunktúre vzrastie reálny HDP v europriestore „len mierne“ o 1,7 % tento rok a o 2 % v roku 2005. Rast cien by mal po oba roky zostať tiež „mierny“ – tento rok by mal dosiahnuť 1,8 % a na budúci rok 1,9 %. Situácia na trhu práce by sa mala v eurozóne od jari postupne zlepšovať, čo sa prejaví na tohtoročnej 8,7-% a budúcoročnej 8,4-% miere nezamestnanosti.
Hlavný problém európskej finančnej politiky podľa expertov IfW nespočíva v tom, že rozpočtové deficity dosahujú viac ako 3 % HDP, ale v tom, že štrukturálne deficity sú ešte stále vysoké. Hospodárski výskumníci kritizovali, že niektoré veľké krajiny sa cieľa vyrovnaného rozpočtu kompletne vzdali.
Preto sa Nemecko a Francúzsko v roku 2007 – desať rokov po schválení Paktu stability a rastu EÚ – budú musieť vyrovnať s deficitom vo výške 1,5 % HDP. Pri diskusii o pakte stability by podľa IfW nemalo ísť o „viac flexibility“ pri prípustnej hornej hranici rozpočtového deficitu, ale o to, „aby sa cieľ vyrovnaného rozpočtu bral vážne.“ Informovala o tom nemecká agentúra DPA.