Agentúra tak nasledovala agentúru Moody’s Investors Service, ktorá v utorok zvýšila dlhodobý medzinárodný rating týmto krajinám. Agentúru SITA o tom informovala CRA.
Zvýšenie ratingu o dva, resp. tri ratingové stupne pri dlhodobom medzinárodnom ratingu SR, ČR a Maďarska je podľa CRA výraznou zmenou chápania bonity a budúcej schopnosti splácať záväzky v cudzej mene. Zlepšenie ratingu teda podľa CRA predstavuje zníženie rizika vzniku devízovej krízy v dôsledku integrácie kandidátskych krajín do Európskej únie. „CRA preto bude postupovať veľmi citlivo pri prehodnocovaní ratingu subjektov, ktoré hodnotí,“ uvádza sa v stanovisku CRA.
U subjektov z oblasti municipalít CRA očakáva pozitívny pohyb ratingov, pretože ich hospodárenie je v súčasnom systéme verejných rozpočtov ČR ako aj v SR naviazané na centrálny rozpočet a ekonomiku ako celok. Na druhej strane CRA dodáva, že v oboch krajinách sa reformuje verejná sprava a prevádzajú sa kompetencie na samotné mestá, ktoré čelia vyšším tlakom na svoj rozpočet. U niektorých miest teda podľa CRA nie je možné do budúcnosti vylúčiť ani pohyb ratingu opačným smerom. V Maďarsku sa používa pre financovanie samospráv systém s vyššou mierou decentralizácie, ale aj tu CRA očakáva pomerne silnú väzbu medzi pohybom ratingu štátu a ratingom municipalít.
Pohyby ratingov v kategórii priemyselných subjektov nie je možné z pohľadu CRA zovšeobecniť, pretože tie sa prísne podriadia vývoju samotných subjektov, ako aj aktuálnej situácii v jednotlivých sektoroch. Vo finančnom sektore bude agentúra opäť individuálne posudzovať aktuálnu bonitu subjektov s ohľadom na zvýšenie ratingu republík. „Aj tu však sú subjekty, ktoré začínajú byť výraznejšie limitované hodnotením svojho sektora,“ konštatuje CRA. V prípade finančných subjektov bude podľa CRA do budúcnosti tiež platiť väčšia miera závislosti subjektov na sektore ako na ratingu štátu.