Spoločnosti AGW a Drukos podajú trestné oznámenie na člena predstavenstva spoločnosti All Finance Services Pavla Krúpu, ktorý označil tieto dva významné nebankové subjekty ako časované bomby a predpovedal ich rýchly koniec. Obe spoločnosti o tom informovali agentúru SITA. Spoločnosť Drukos pritom konkretizovala, že v jej prípade pôjde o trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.
„Spoločnosť Drukos uplatní všetky zákonné kroky smerujúce k ochrane dobrej povesti obchodnej spoločnosti, a to proti spoločnosti All Finance Services a tiež proti šéfredaktorovi denníka Pravda Petrovi Šabatovi,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti František Mojžiš. V článku denníka Pravda sa totiž spomínané vyjadrenie P. Krúpu nachádzalo. Voči uvedeným osobám podáva Mojžiš aj trestné oznámenie za krivé obvinenie a trestný čin ohovárania, a to nielen za spoločnosť ale aj vo svojom mene. AGW zatiaľ trestné oznámenie na predstaviteľov denníka Pravda len zvažuje.
Po uverejnení článku zaznamenala spoločnosť AGW podľa Mareka Križaneka z oddelenia pre verejný styk zvýšený počet žiadostí na výber vkladov. Občania podľa neho najčastejšie odôvodňujú predčasný výber vkladu slovami „prestal som dôverovať nebankovým spoločnostiam“. „Zatiaľ však občania svoje prostriedky z AGW nemôžu vybrať, nakoľko výplatný deň je až 28. v mesiaci,“ uviedol Križanek.
V pobočkách Drukosu podľa Mojžiša nezaznamenali zvýšený záujem občanov o výber vkladov. Zmluvy totiž občania v Drukose nemôžu predčasne ukončiť ani za sankčných podmienok. „Predčasné vypovedanie zmluvy nebude umožnené žiadnym klientom, nakoľko by situácia, ktorá v posledných dňoch vznikla, mohla vážne ohroziť plynulý chod našej spoločnosti. Ukončovať sa budú len zmluvy, ktoré nadobudli splatnosť v danom mesiaci tohto času – február 2002,“ uvádza sa na ozname v pobočkách Drukosu.
Rozruch okolo nebankových subjektov začal po tom, čo BMG Invest a Horizont uzavrel svoje pobočky. Dôvodom uzavretia mal byť výkon auditu zahraničným investorom, ktorý odkúpil obe spoločnosti. Polícia, ktorá začala prehľadávať priestory spoločnosti, však údajne žiadnych audítorov nenašla. Investor, ktorý je doteraz neznámy, nakoniec odstúpil od zámeru odkúpiť obe spoločnosti. Krajský súd (KS) v Košiciach zatiaľ eviduje tri návrhy na vyhlásenie konkurzu na spoločnosť BMG Invest a dva návrhy týkajúce sa firmy Horizont Slovakia. KS v súčasnosti vykonáva úkony štandardné pri návrhoch na vyhlásenie konkurzu, ktoré smerujú k rozhodnutiu, či ustanovia predbežného správcu konkurznej podstaty.
V piatok 15. februára zasadne v Košiciach Rada Spoločnosti na ochranu poškodených občanov záložňami na Slovensku (SOPOZ). Bude sa zaoberať ďalšími krokmi pri obhajobe záujmov občanov, ktorí investovali svoje peniaze v spoločnostiach BMG Invest, s.r.o. a Horizont Slovakia, a.s. Predseda Rady SOPOZ Vincent Jasaň pre agentúru SITA uviedol, že už eviduje niekoľko desiatok občanov, ktorí sa na neho obrátili so žiadosťou o pomoc.
„Zatiaľ sme čakali, ako sa vyvinie situácia v zatvorených pobočkách BMG a Horizont, či bude vyhlásený konkurz na tieto firmy alebo aké kroky podniknú štátne orgány,“ uviedol V. Jasaň. SOPOZ pravdepodobne zorganizuje verejné vystúpenia a petíciu, v ktorej budú žiadať vládu, orgány činné v trestnom konaní a justíciu, aby konala v záujme oklamaných investorov. V. Jasaň odhaduje, že už teraz existuje okolo 100 tisíc takýchto sklamaných tichých spoločníkov skrachovaných nebankových inštitúcií. „K nim sa pravdepodobne priradí ďalších 100 až 150 tisíc zo spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia,“ dodal V. Jasaň.
SOPOZ sa bude snažiť vyzvať na jednotný postup aj veriteľov z ostatných miest Slovenska. Zatiaľ spolupracujú s poškodenými z Bardejova, Banskej Bystrice a Bratislavy. SOPOZ vznikla v polovici roka 2000 ako reakcia na neuspokojivé výsledky pri vymáhaní pohľadávok veriteľov skrachovaných nebankových subjektov ako Nick Finance, Móda Raj alebo Goldfin Invest.