Co znamená tisíc právnikov zviazaných retazou na morskom dne? Správna odpoved – aspon podla známeho vtipu znie – dobrý skutok. Podla neho by sme takým spôsobom prišli o vyše dve tretiny slovenských komercných právnikov. Máme ich 1420 a je to len zlomok všetkých „doktorov práv“ na Slovensku. Aj z tejto anekdoty je jasné, že právnici nie sú práve oblúbení. Ludia obcas podotknú, že bez nich by sa nám žilo lahšie. Môžeme s tým súhlasit. Alebo aj nie. Pretože kým bude existovat štát, musia byt zákony. Inak nastáva anarchia, ciže bezprávie. A hoci sme právnym štátom, aspon tak to tvrdí Ústava SR, vyznat sa v našich vecne novelizovaných zákonoch má niekedy problémy aj odborník, nieto laik. Pravdaže, právnici sú tu na to, aby si ich preštudovali a využili ich slabé miesta.
Komercní právnici sú odborníci. Ich oblastou je obchodné, financné a hospodárske právo. Pomáhajú a radia so všetkým, co súvisí s podnikatelskou cinnostou. Zastu-
pujú obcanov alebo iné fyzické a právnické osoby v konaní pred súdmi, notármi, štátnymi orgánmi a inými právnymi subjektami. Spracúvajú právne rozbory, spisujú zmluvy a iné listiny. Avšak každý z nich je aj tak odborníkom na nieco iné. Môže to byt zmenkové právo, prípadne právo cenných papierov. Ale sú aj odborníci na fúziu ci rozdelovanie podnikov. Jedno je isté, ak chcete byt úspešný a v budúcnosti sa vyhnút problémom vo svojom biznise, je dobré najat si práve takého odborníka. Má to ale malý hácik. Ak niekto chce toho najlepšieho, musí hlboko siahnut do vrecka. Pretože cím je komercný (ale aj iný) právnik úspešnejší a kvalitnejší, tým je drahší. Vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR síce hovorí o odmenách pre komercných právnikov, ale pomerne vše-obecne. A pravda je taká, že každá „špicka“ si svoj „plat“ zaslúži. Zákon o komercných právnikoch
(c. 129/1991 Zb.) totiž stanovuje, že musia spravit všetko, co považujú pre svojho klienta za najlepšie. Prirodzene, len v medziach zákonov a ostatných právnych predpisov. Takže „naj“ sú práve tí, ktorí dokonale ovládajú zákony a vedia nájst medzierku, a využit ju v prospech svojho „mandanta“. Kto sa ale môže stat „úspešným“ komercným právnikom?
Zdolat prekážky
Sú to ludia so spolocenským postavením a poväcšine s nadštandardnými príjmami. Existujú takí, ktorí im úcast v „spolocenskej smotánke““ závidia. Ale popritom zabúdajú, alebo si neuvedomujú pár malickostí. Ak sa niekto chce stat komercným právnikom, nemôže iba sediet so založenými rukami a cakat, že mu táto práca padne do lona.
Takže cesta za úspechom a licenciou sa dá nazvat aj prekážkovým maratónom. Prvou, ktorú musí zdolat, je „prebojovat sa“ na právnickú fakultu. Jej ukoncenie s titulom magister je iba zaciatok. Komercným právnikom sa však nestáva každý absolvent práva, ale iba ten, kto je zapísaný v zozname Komory komercných právnikov SR, ktorá je druhou najväcšou stavovskou právnickou organizáciou na Slovensku. Je zákonom poverená vydávat licencie na ich cinnost. Dohliada na riadne poskytovanie právnej pomoci svojich clenov a vydáva menné zoznamy. Dokedy toto všetko bude môct robit, je však otázne. V súcasnosti totiž celí neustálym snahám o jej zlúcenie s advokátmi. Pochopitelne, že je proti. Podla predsedu Komory ko-mercných právnikov SR Jozefa Kravca, „existencia stavovských komôr je prejavom záujmovej samosprávy, do ktorej by mal štát zasahovat co najmenej“. Odborníci z Ministerstva spravodlivosti SR ale tvrdia, že je to len v ich prospech. Komercní právnici totiž majú istú „nevýhodu“ oproti advokátom. Nemôžu obhajovat klienta v trestných veciach. Ale ako hovorí J. Kravec, „tí z nás, ktorí sa chcú stat advokátmi, majú možnost ‚prestúpit‘ do Slovenskej advokátskej komory, v com im nikto nebráni“. Zatial to teda nevyzerá, že by sa chceli vzdat. Nátlaku odolávajú už skoro dva roky. V septembri roku 2000 snem Komory komercných právnikov jednomyselne odmietol zlúcenie oboch komôr do jedného celku.
Ale vrátme sa k podmienkam, ktoré treba splnit na zápis do ešte stále fungujúcej komory. Je ich niekolko. Ponajprv je to právna prax. A to bud tri roky ako právny cakatel alebo aspon pät, ak vykonával inú právnickú prax, absolvovanú až po ukoncení štúdia. Dalším krokom je odborná skúška, pri ktorej prezentuje svoje vedomosti z práva sociálneho zabezpecenia, nemocenského a zdravotného poistenia, obcianskeho, danového, administratívneho, ústavného a medzinárodného práva. Po splnení podmienky bezúhonnosti a zloženia slubu vydá komora právnikovi licenciu, ktorá ho oprávnuje na poskytovanie právnej pomoci podla zákona o komercných právnikoch.
Dôležitá licencia
A môže zacat pracovat, niekedy až do úplného vycerpania. V každom prípade si ale musí dat pozor, aby neprestúpil zákony. Pretože za závažné alebo opätovné porušenie povinností mu môže komora (ak nejde o trestný cin) uložit bud písomné napomenutie, pokutu až do výšky 10-tisíc korún, alebo co je najhoršie, môže ho vyciarknut zo zoznamu až na 5 rokov. V takom prípade mu odoberie aj licenciu. Takže nie je tažké zistit, ci niekto komercným právnikom je alebo nie. Stací ho len požiadat o nahliadnutie do spomínaného dokladu alebo „sa mrknút“ na internetovú adresu www.kkpza.sk. Komora nezapíše ani toho, kto vykonáva funkciu nezlucitelnú s povolaním komercného právnika. Môže nou byt funkcia sudcu z povolania, prokurátora, notára, arbitra alebo advokáta. Komercný právnik, ktorý uzavrie pracovnú zmluvu, alebo vstúpi do iného pracovnoprávneho vztahu, musí požiadat komoru o pozastavenie výkonu cinnosti a odovzdat licenciu. „V súcasnosti má takto docasne pozastavenú cinnost vyše 200 komercných právnikov. Sú to napríklad poslanci, pracovníci štátnej správy, prípadne miestnej samosprávy“, hovorí J. Kravec.
A ešte nieco o právnych cakateloch. Môže ním byt len ten, kto je zapísaný do zoznamu právnych cakatelov vedeného komorou. Ale až ked ukoncí právnickú fakultu a zacne pracovat u komercného právnika. V takom prípade vykonáva právnickú prax podla jeho pokynov. Cielom je, aby si pod jeho priamym vedením a dohladom osvojil znalosti, a získal skúsenosti potrebné na poskytovanie právnej pomoci. Ak dá výpoved, alebo z akýchkolvek iných prícin skoncí, komora ho vyciarkne zo zoznamu. Aby bola úroven poskytovaných právnych služieb vyššia, organizuje Komora komercných právnikov vzdelávacie akcie ako konferencie, semináre, ci školenia.
Medzi tradicné patrí okrúhly stôl, ktorý je venovaný aktuálnym otázkam právneho poriadku SR, a medzinárodná konferencia Slovenské dni obchodného práva. Pre právnych cakatelov organizuje povinné školenia, aby skúšky zvládli na výbornú.