Do konca marca 2005 sú podľa zákona občania a firmy povinní podať ročné daňové priznania za uplynulé zdaňovacie obdobie, t.j. za rok 2004.
Daňové úrady evidujú pri podávaní daňových priznaní stále viac chýb a a nedostatkov. Tí, ktorým, sa nepodarí vyplniť správne daňové priznanie, potom chodia na daňový úrad znovu a znovu, dopĺňať, opravovať údaje a prežívajú zbytočné stresové situácie.
Chýbajúci podpis
Každý právny titul – ktorým je aj tlačivo daňového priznania niekto garantuje. To znamená, že musí okrem množstva iných údajov obsahovať najmä podpis daňového subjektu, ktorému patrí daňové priznanie a ktorý je nenahraditeľný v identikete DP. Všetko ostatné v daňovom priznaní – môžu vypísať daňoví poradcovia, hlavní ekonómovia firiem alebo hlavní účtovníci, ale podpis – na konci formuláru musí byť pravý. Možno je to triviálne, ale – ak máte daňové priznanie vyplnené stopercentne perfektne, ale chýba podpis, je to neplatný právny dokument. Daňový úrad – ho nezaeviduje a neuzná, ale bude vyzývať platiteľa, aby prišiel doplniť podpis. Takáto úplne jednoduchá záležitosť chýba na tlačivách mnohých daňových priznaní, preto nezabudnite daňové priznanie vždy podpísať!
Myslite aj na prílohy
Formulár daňového priznania k dani z príjmov – za daň z príjmov fyzických osôb i za daň z príjmov právnických osôb vždy obsahuje aj sprievodný list – akýsi recept, či inštruktáž k tomu, čo treba vyplniť. Hoci je to zvýraznené aj na tlačive daňového priznania – často sa zabúda, že obe spomenuté typy daňových priznaní sú neplatné, keď sú neúplné – t.j. keď k daňovému priznaniu chýbajú potrebné ďalšie prílohy. Napríklad nevyhnutnou prílohou k daňovému priznaniu pre podnikajúce fyzické osoby – je výkaz príjmov a výdavkov, resp. výkaz o majetku a záväzkoch. Alebo ak ide o daňový subjekt – podnikajúci v združení podnikateľov – nevyhnutnou súčasťou jeho priznania má byť aj kópia zmluvy o združení podnikateľov (kde sú jasne zadefinované podiely na príjmoch a výdavkoch u jednotlivých spoločníkov, aby bola zrejmá transparentnosť a možnosť evidenčnej kontroly k tomu, či jednotlivé podiely priznali podnikatelia správne).
Nedodržali ste termín?
Ako to už na Slovensku býva – v papierovej agende, sme jednotne nepriatelia široko rozvrstvenej byrokracie, preto si nechávame všetko na poslednú chvíľu. Hoci daňové priznania k dani z príjmov za uplynulý rok 2004 je možné podať v termíne do 31. 3. 2005 a už tri mesiace – daňové úrady sú v pohotovosti, minimálne tretina slovenského národa si to tradične nechá na poslednú chvíľu a zvykne podávať daňové priznanie koncom marca alebo osobne alebo poštou. Často práve preto, že vtedy sú veľké rady „a nechce sa čakať“, sa termíny prešvihnú a daňové priznanie potom podajú po lehote – t.j. daňový subjekt sa vystavuje úplne zbytočne možnosti sankcie.
Ak podávate daňové priznanie po prvý raz, nepodávajte ho poštou, ale radšej ho osobne doručte na daňový úrad, aby prijímací pracovník správcu dane – po formálnej kontrole tohto dokumentu mohol priamo povedať, či je to v poriadku, alebo ste niečo zabudli doplniť – napríklad podpis alebo prílohy.
Doporučený postup
Tlačivo priznania k dani z príjmov – sa považuje všade vo svete za jeden z najzložitejších dokumentov, ktoré musí občan či firma vyplniť v zmysle dikcie štátu. Verte alebo neverte, sú krajiny, kde aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia musia venovať na správne vyplnenie daňového priznania viac ako tri hodiny. Na Slovensku od roku 2004 po radikálnej reforme sa systém i tlačivo zjednodušili – preto nepatríme ku krajinám, kde je tlačivo najzložitejšie. Napriek tomu – je stále dosť zložité na to, aby ste v ňom urobili dosť chýb alebo ho nevedeli vyplniť úplne.
Najjednoduchšie je využiť služby kvalifikovaných ekonómov – daňových poradcov, hlavných účtovníkov alebo si radšej treba kúpiť niektorú z aktuálnych príručiek k VZORU vyplnenia daňového priznania za rok 2004 (niekedy sú takéto vzory zavesené aj na interných nástenkách daňových úradov) – napríklad z edície Poradca alebo Poradca podnikateľa.
Nečitateľné personálie
Hoci daňové priznania k dani z príjmov v SR ešte za rok 2004 nie je možno podávať elektronicky, v najbližšej budúcnosti to bude samozrejmosť. Napriek tomu – daňové priznania Daňová správa SR už viac rokov skenuje – t.j. sníma obsah daňových priznaní automaticky. Veľakrát to nie je možné a proces je spomalený alebo narušený práve pre nečitateľnosť kľúčových personálií v daňovom priznaní.
Čo to v praxi znamená? Ide o triviálne chyby, že napríklad – daňový subjekt nevyplní jasne jeho meno a priezvisko (viete koľko máme v SR úplne rovnakých mien a priezvisk?), alebo prepíše nejasne číslicu v dátume narodenia, alebo chybne uvedie rodné číslo alebo názov firmy. To všetko sú kľúčové údaje – ktoré, keď sú vyplnené chybne alebo nečitateľne, tak daňový úrad musí vyzvať daňovníka na doplnenie chýbajúcich údajov, resp. ho predvolá aj osobne.
Aktualizované novely zákonov
Ak by všetko bolo správne, môže dôjsť aj k tomu, že daňovník nepozná a nemá čas sa oboznámiť s novelami daňových zákonov, ktoré sa v SR pravidelne skoro každoročne menia. Navonok sa mu vidí, že tlačivo daňového priznania je navlas rovnaké ako minulý rok a opisuje preto postup z minulého roku (napríklad z kópie vlastného daňového priznania, ak si ju odložil – čo múdri daňovníci robia!), pričom dochádza logicky ku chybám. Práve preto podčiarkujem, že je dobré – alebo sa opýtať odborníkov, či sa nič nezmenilo /napríklad daňového úradu alebo daňového poradcu/ alebo venovať pár drobných a kúpiť si jednoduchú príručku s návodom na vyplnenia a vzormi na vyplnenie daňových priznaní. Sprievodný formulár – recept „pomocník“ k vyplneniu daňového priznania k dani z príjmov, ktorý je súčasťou tlačiva, doručeného štátom – žiadne príklady a vzory na vyplnenie daňového priznania neobsahuje.
Nemýlte si zodpovednosť
A ešte jedno „verejné tajomstvo“. Vždy za obsah daňového priznania je zodpovedný daňovník, ktorý ho vlastný podpisom garantuje. To znamená, že aj keď ho vyplnil odborník – za prípadné chyby zodpovedá daňový subjekt (=daňovník). Preto je vhodné – ak to neviete sám – vyberať si na pomoc vyplniť daňové priznanie správnych t.j. kvalifikovaých odborníkov s referenciami (nie však hocijakých „krčmových truhlíkových vševedkov“) a ak ide o zložitejší obsah daňového priznania a o väčšiu sumu peňazí – tak rozhodne sa odporúča dať si daňové priznanie spracovať daňovému poradcovi na základe zmluvy, ktorú s ním uzatvoríte. Kým sa tak stane, preverte si – či je to člen Slovenskej komory daňových poradcov a či jeho poistka proti prípadnej škode (ak by sa náhodou stalo, že daňové priznanie vyplní chybne) je dostatočne vysoká. Do zmluvy s ním nie je na škodu priamo uviesť aj zmluvnú pokutu za prípadné chyby. Však si za poradenstvo zaplatíte, preto nie je hanba byť obozretný.
Tradične najčastejšie chyby v daňových priznaniach:
– chýba podpis daňového subjektu na priznaní,
– zabudne „sa“ na nevyhnutné prílohy k daňovému priznaniu,
– daňovník zmešká termín (priznanie na poslednú chvíľu „po lehote“),
– daňovník si neprečíta doporučený postup, poučenie na vyplnenie DP (neúplne alebo chybne vyplní DP ),
– nečitateľne napíše kľúčové personálie (rodné číslo, dátum narodenia, meno a priezvisko),
– neaktualizuje novely zákonov,
– daňovníci si často mýlia zodpovednosť ( pletú si pojmy s dojmami)