Nedostatok investícií súkromného sektoru do výskumu a vývoja bráni Európe dobehnúť USA a Japonsko v sektore vedeckých inovácií. Informuje o tom štúdia Európskej únie (EÚ).
Prieskum Európskej komisie zhrnul silné a slabé stránky vedeckej a technologickej oblasti krajín Európskej únie. EÚ sa podľa minuloročného vyhlásenia do roku 2010 plánuje stať „konkurencieschopnou a dynamickou spoločnosťou založenou na vedomostiach.“ V tomto smere sa doteraz najlepšie darilo škandinávskym krajinám, Veľkej Británii a Írsku, nedostatočný pokrok zaznamenali hlavne stredomorské krajiny. Pri porovnaní USA a EÚ sa najväčší rozdiel objavuje práve v objeme investícií do výskumu a vývoja, USA prevyšujú priemer EÚ až o 74 %.
Na druhej strane, EÚ predbehla USA a Japonsko v oblasti investícií do informačnej a komunikačnej technológie, takisto v objeme investícií do výskumu a vývoja vo verejnom sektore. Ekonómovia zdôvodňujú európske zaostávanie problematickým získavaním kapitálu a nejednotným systémom registrácie autorských práv.