Špičkoví manažéri z krajín strednej a východnej Európy sú čoraz priaznivejšie naklonení rýchlemu zavedeniu eura v ich krajinách. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila finančná spoločnosť Bank Austria Creditanstalt medzi 650 riadiacimi pracovníkmi. Myšlienku rýchleho zavedenia eura v strednej a východnej Európe podporilo približne 52 % respondentov oproti úrovni 34 %, zaznamenanej v podobnom minuloročnom prieskume. Prieskum pokryl Bulharsko, Českú republiku, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.
„Spomedzi topmanažérov v najväčších krajinách strednej a východnej Európy sa 52 % domnieva, že euro by sa malo zaviesť ako platobný prostriedok čo najskôr,“ oznámila Bank Austria v stanovisku a dodala, že 41 % respondentov podporuje zavedenie eura s určitým oneskorením po vstupe ich krajín do Európskej únie. Podiel respondentov s negatívnym názorom poklesol na 6 % z minuloročných 8 %. Takzvaní eurooptimisti sú najviac zastúpení v Chorvátsku a Slovensku, kým najväčšmi skeptickí v otázke eura sú manažéri v Maďarsku a Slovinsku.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že 83 % manažérov považuje expanziu EÚ za prospešnú pre ich krajiny. Tento podiel je rovnaký ako v minulom roku. Avšak 72 % z oslovených sa domnieva, že rozšírenie EÚ bude prospešné aj pre doterajšie členské krajiny únie. Tento údaj vzrástol z minuloročnej úrovne 72 %. Iba 10 % opýtaných sa obáva negatívnych dôsledkov vstupu do EÚ. Z prieskumu medzi 8 000 bežnými obyvateľmi regiónu vyplýva, že 58 % respondentov z regiónu považuje rozšírenie EÚ za pozitívne. Najväčšiu podporu vstupu do únie prejavili obyvatelia Bulharska (96 %), Rumunska (90 %) a Slovenska (91 %).