ČLÁNOK




Vláda odmieta nátlak sociálnych partnerov v otázke cien plynu
21. septembra 2001

Vládna strana odmieta neprípustný nátlak, ktorý nastal pri prerokovaní Návrhu postupu prechodu cien zemného plynu na úroveň pokrývajúcu oprávnené náklady a primeraný zisk. Uvádza sa to v stanovisku predsedu Rady hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) a podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša k vyhláseniu Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ). Stanovisko agentúre SITA poskytol poradca podpredsedu vlády pre ekonomiku Karol Zimmer.

Akceptovaním postupu, aký zvolili sociálni partneri odchodom od rokovacieho stola a odmietnutím prerokovania tohto materiálu, by sa podľa I. Mikloša vytvoril neakceptovateľný precedens. „Výkladom zákona o tripartite a rokovacieho poriadku, ktorý použili sociálni partneri, by mohlo prísť k zablokovaniu činnosti vlády a tým k obmedzeniu jej ústavných povinností a právomoci,“ dodal podpredseda vlády.

I. Mikloš upozornil, že vláda má podľa zákona o tripartite povinnosť predkladať sociálnym partnerom materiály, ale v zákone nie je stanovená povinnosť sociálnych partnerov tieto návrhy prerokovať. „Tým, že vláda predložila predmetný materiál na riadne zvolané rokovanie v plnom rozsahu, splnila literu zákona a je na partneroch, či sa rozhodnú prerokovať ho, alebo neprerokovať. V tomto prípade partneri zvolili obštrukciu, pri ktorej ani v zákone, ani v rokovacom poriadku nie je stanovený ďalší postup,“ dodáva Mikloš.

KOZ vo štvrtok pripustila možnosť, že bude iniciovať odvolanie Mikloša z postu predsedu RHSD. „Mnohé problémy, ktoré pri rokovaní tripartity vznikli, sú okrem iného spôsobené aj subjektívnym postojom vicepremiéra pre ekonomiku. Ak by na čele tripartity stál niekto iný, niektoré veci by v nej dopadli úplne inak,“ uviedol vo štvrtok na tlačovej besede predseda KOZ Ivan Saktor. Podľa podpredsedu KOZ Petra Gajdoša predložením návrhu zvyšovania cien plynu na rokovanie vlády Mikloš porušil zákon o tripartite a vláda sa musí za to ospravedlniť.

Na úprave cien zemného plynu sa nedohodla koaličná rada, preto o ňom v stredu nerokoval ani kabinet. Vládnuce politické strany sa k návrhu postupného prechodu cien zemného plynu na úroveň pokrývajúcu oprávnené náklady a primeraný zisk vrátia o dva týždne. Vtedy by mali posúdiť aj prípadný vplyv nezvyšovania cien plynu na hodnotu práve privatizovaného 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu. Ceny plynu by sa podľa návrhu ministerstva hospodárstva mali zvyšovať od 1. októbra o 19,3 % pre všetky kategórie odberateľov. Následne by rástli tak, aby od 1. januára 2003 boli na 90-percentnej úrovni a od 1. januára 2004 na 100-percentnej úrovni, ktorú by mal stanoviť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS