ČLÁNOK


,

Zníženie úrokovej miery v Spojených štátoch a čo sa za ním skrýva
19. septembra 2001

„Nezvyčajné časy si vyžadujú neobvyklé opatrenia.“ Centrálna banka Spojených štátov (FED) si osvojila toto okrídlené príslovie, keď po ôsmy krát tento rok znížila úrokovú mieru pre krátkodobé medzibankové úvery – bez ohľadu na možné inflačné nebezpečenstvo. Príčina tohto kroku bola očividná: Burza na Wall Street bola v dôsledku teroristického úroku na World Trade Center a Pentagon od utorka 11. septembra do piatka 14. septembra zatvorená. V pondelok 17. septembra došlo k znovuotvoreniu new-yorského parketu. FED chcela upokojiť burziánov, ukázať, že nie je uzavretá do monetárnej veže zo slonoviny, že dokáže hodiť (začas) cez palubu čisto ekonomický pohľad na americkú ekonomiku a zapojiť sa do celonárodnej snahy obnoviť normálny chod hospodárstva – pokiaľ je to, pravda, v tomto období vôbec možné.

Za „normálnych“ okolností je zdvíhanie a znižovanie úrokovej miery najdôležitejšou pákou ústredných bankárov na usmerňovanie ekonomických aktivít správnym smerom – teda neinflačného dynamického rastu hrubého domáceho produktu.

Každá centrálna banka znižuje úrokové sadzby, keď chce pomôcť pri štartovaní zaseknutého konjuktúrneho motora národného hospodárstva. Nižšie úrokové sadzby totiž znamenajú, že podniky si môžu lacnejšie požičiavať peniaze na investičné účely. Vyhliadky na nižšie splátky sú vodou na mlyn pri úvahách zodpovedných manažérov o výstavbe nových fabrík, o modernizácií jestvujúcich výrobných prevádzok a o následnom prijímaní nových zamestnancov. Takisto občania si za nižšie úroky kupujú viac predmetov dlhodobej spotreby, áut, chladničiek, berú si s ľahším srdcom hypotéky na vlastný dom alebo byt. V kocke: Pokles úrokov vedie k zvýšeniu investícií a konzumu, k väčšej výrobe a menšej nezamestnanosti, teda k naštartovaniu ekonomického motora.

A naopak: Ak hospodárstvo beží na priveľké obrátky, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že ústredná banka bude musieť šliapnuť na „úrokovú brzdu“ a zvýšiť úrokovú sadzbu. Zdražia sa kredity pre podnikové investície a pre súkromnú spotrebu, čím oslabne investičná činnosť a poklesnú konzumné výdavky, čo v konečnom dôsledku vedie k ochladeniu konjunkturálneho motora, k poklesu dynamiky hrubého domáceho produktu.

Washingtonská ústredná banka riskovala pondelkovým krokom, že burziáni si ho vyložia ako podľahnutie panike po 11. septembri. Americkí centrálni bankári v zdôvodnení poukázali na absolútnu mimoriadnosť situácie. Podčiarkli, že budú poskytovať ekonomickým subjektom dostatok likvidity. To znamená, že v prípade nutnosti znovu znížia úrokové sadzby – bez ohľadu na inflačné nebezpečenstvo. Prvoradou prioritou predstaviteľov FED je znovunaštartovať hospodársky motor, odvrátiť skĺznutie národného hospodárstva zo súčasnej stagnácie do ekonomickej recesie, podporiť investičnú činnosť a spotrebné výdavky (alebo aspoň ich podržať na terajšej úrovni). Súčasne sa usilujú – obrazne povedané – o „masáž ubolenej burziánskej duše“. Veď pokles úrokov znamená zvýšenie príťažlivosti vkladania finančných prostriedkov do účastín a zníženie atraktivity investovania do „konkurenčných“ štátnych dlhopisov.

Burziáni pochopili pondelkové monetárne opatrenie americkej ústrednej banky (a spolu s ním aj zníženie úrokov z dielne Európskej centrálnej banky) správnym spôsobom. K panike nedošlo. Hlavný ukazovateľ „starej ekonomiky“ Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) klesol o 7,1% na 8921 bodov; kľúčový barometer „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index všetkých info-technologických akcií, kótovaných na burze Nasdaq) sa znížil o 6,8% na 1580 bodov. Tieto straty boli v rámci očakávaní burzových augurov.

Centrálna banka a jej politika znižovania sadzieb môžu – pravda – v tom najlepšom prípade podať ekonomickým subjektom pomocnú ruku. A vliať im dôveru v lepšiu budúcnosť. Ale aj v týchto časoch platí ďalšie monetárne okrídlené príslovie: „Nie je nijakým problémom priviesť kone k naplno napustenému napájadlu, piť z neho však už musia samé.“

A propos inflačné nebezpečenstvo. Nikto sa nebude smieť čudovať, keď washingtonská centrálna banka znovu pritiahne úrokové obruče. Dôvod je jednoduchý: Len čo ústrední bankári dôjdu k presvedčeniu, že hospodársko-politická situácia sa ako-tak upokojila, že na obzore sa začína vynárať znormalizovanie ekonomického života, potom znovu zdvihne sazby na úroveň, na ktorej nehrozí nadmerná miera inflácie. Veď hlavnou úlohou ústrednej banky je nič iného, než zabezpečiť neinflačné prostredie, v ktorom dochádza k dynamickému rastu hrubého domáceho produktu. O vhodné rámcové podnikateľské podmienky sa musia postarať príslušní predstavitelia trhovo orientovanou hospodárskou politikou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS