Sociálno-ekonomická situácia v Slovenskej republike je v posledných mesiacoch charakterizovaná značnou dávkou nestability, čo sa negatívne odráža v celej spoločnosti. Otázky politiky preferované mediálnymi kauzami dostávajú prednosť pred fungovaním a rozvojom ekonomiky na makro i mikroúrovni. Uvádza sa v spoločnom stanovisku Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), ktoré prijali na spoločnom pracovnom rokovaní.
Politická rozkolísanosť má podľa podnikateľov aj priame ekonomické a sociálne dopady z hľadiska vstupu zahraničných investorov do ekonomiky, z hľadiska predvstupovej stratégie SR do euroatlantických štruktúr, ale aj z hľadiska výhodnosti privatizácie zvyšných štátnych podnikov vrátane prirodzených monopolov a finančných inštitúcií. Vznikajúca nestabilita je podľa podnikateľov tiež príčinou toho, že problémy sa neriešia systémovo aj napriek prijatej stratégii hospodárskej politiky. Nesystémové prístupy v daňovej a odvodovej oblasti, v oblasti nezamestnanosti, pri prijímaní účelových legislatívnych noriem, ktoré majú často len charakter kompenzácie dostatočne analyticky nepodložených politických rozhodnutí, zneisťujú podnikateľskú sféru. Časté zmeny základných parametrov sú prekážkou efektívnosti strategických rozhodnutí a plánovania.
Ako sa uvádza v stanovisku AZZZ a SOPK, prejavy a konanie politických subjektov a ich činiteľov stále viac nadobúda charakter predčasnej predvolebnej kampane, čo sa začína negatívne odrážať aj na práci štátnych orgánov všetkých stupňov. Ich rozhodovanie v rámci kompetencií sa stáva strnulé až nepružné a v niektorých prípadoch naopak hektické. Predstavitelia SOPK a AZZZ ako reprezentatívni zástupcovia podnikateľskej sféry upozorňujú politické subjekty a ich činiteľov, že takéto pokračovanie a gradácia politickej predvolebnej kampane môže viesť k populistickým vyhláseniam a lacným sociálno-ekonomickým rozhodnutiam pred voľbami.
Predstavitelia SOPK a AZZZ vyzývajú politické subjekty a ich činiteľov ku konštruktívnej predvolebnej kampani založenej na cieľovo-programových prístupoch, ktoré umožnia občanom, zamestnancom i zamestnávateľom konfrontáciu a reálnosť zámerov a cieľov podložených vecnými a analytickými argumentmi, zdrojmi a etapami ich plnenia. „V opačnom prípade je reálne riziko zaostávania v sociálno-ekonomickom rozvoji Slovenska a tým aj spoločnosti komplexne, ako aj oddialenie vstupu SR do EÚ,“ uzatvára sa stanovisko AZZZ a SOPK.