Po týchto útokoch vo Washingtone a v New Yorku sa prakticky zastavilo obchodovanie na európskych burzách.
Akciové trhy zaznamenali prudký prepad – vo Frankfurte o 7%, v Londýne o 5,7%, čo je najväčší posun smerom nadol od roku 1987, v Paríži bol tento pokles na úrovni 7,4%.
Dolár poklesol voči euru, švajčiarskemu franku a jenu.
Obchodovanie s ropou sa zastavilo v Londýne a v Chicagu.
Britský index FTSE 100 poklesol o 287,7 bodu na úroveň 4746 bodov.
Frankfurtský DAX sa znížil o 478 bodov na 4 191 bodov, parížsky CAC-40 prepadol o 323 bodov na 4059 bodov.
Na trhy jednoznačne pôsobil efekt šoku.
Britská televízna spoločnosť BBC sa pokúsila o historickú paralelu a uviedla, že včerajšok je z pohľadu finančných trhov s minulosťou prakticky neporovnateľný.
Útok na Pearl Harbour sa uskutočnil v nedeľu, vojna v Perzskom zálive sa pripravovala niekoľko mesiacov, no včerajšok nečakal nikto.
Americká Komisia pre cenné papiere (SEC) včera informovala, že trhy cenných papierov nebudú fungovať v dôsledku teroristických útokov. Prezident SEC Harvey Pitt dodal, že obchodovanie sa obnoví „tak skoro, ako to len bude možné“. Priestory newyorskej burzy New York Mercantile Exchange (NYMEX) boli úspešne evakuované, keďže najväčšia komoditná burza na svete sa nachádza iba jeden blok od bývalých budov WTC, ktoré sa zrútili.
Po správach o katastrofe v USA zaznamenali ceny ropy prudký rast. Cena orientačného druhu ropy Brent Blend včera vzrástla o 3,60 USD na 31,05 USD/barel, teda na najvyššiu úroveň od decembra 2000. Neskôr sa ceny ropy ustálili na hladine 30,65 USD/barel. Správa o katastrofe zosilnila neistotu ohľadne Blízkeho východu. Obchodovanie na trhu ropy na burze NYMEX sa zastavilo. Zatvorená bola aj komoditná burza New York Board of Trade (NYBOT), na ktorej sa zastavilo obchodovanie s komoditami ako cukor, kakao, káva, bavlna a pomarančový koncentrát. Generálny sekretár Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC) Ali Rodriguez povedal, že kartel zabezpečí stabilné dodávky ropy na svetové trhy a cenovú stabilitu.
Na trhu amerických štátnych treasuries sa zaznamenal rast, pretože investori sa k nim hromadne utiekali ako ku tradičnej bezpečnej investícii. Treasuries vzrástli po správach o katastrofe takmer o plný bod, avšak neskôr prišli o časť prírastkov. Obchodovanie sa prerušilo na mnohých trhoch, pretože viaceré brokerské spoločnosti, vrátane Cantor Fitzgerald, majú sídlo v budovách WTC. „Nie sú žiadne ceny. Nie je žiadne obchodovanie. Väčšina brokerov bola vo WTC,“ povedal jeden z obchodníkov.
Niekoľko popredných firiem, poskytujúcich finančné služby, malo vo Svetovom obchodnom centre svoje kancelárie vrátane spoločností Morgan Stanley, Credit Suisse Group, Commerzbank a Deutsche Bank.
Dolár a ceny akcií sa včera prudko prepadli, ceny obligácií naopak prudko vzrástli. Investori, ktorí vždy v nepokojnom období hľadajú možnosť čo najbezpečnejšieho uloženia svojich finančných prostriedkov, vytlačili hore bezprostredne po incidente aj ceny zlata, ropy a švajčiarskeho franku.
Krátko po incidente prudko padli americké indexy futures.
„Investori sa pýtajú, či je toto začiatok teroristickej kampane proti USA, zameranej na najvýznamnejšie inštitúcie,“ povedal Andrew Milligan, hlavný stratég Standard Life Investments. Euro posilnilo voči doláru približne o jeden a pol percenta. Po zverejnení správy o katastrofe dolár prudko oslabil voči jenu na 121,40 JPY/USD a voči euru na 0,9015 USD/EUR.
Slovenská mena v utorok výrazne oslabila po útokoch v USA, keď investori utekali z tranzitívnych trhov. „Koruna na dianie v Amerike reagovala až následne, keď pod vplyvom klesajúceho dolára klienti kupovali európsku menu,“ uviedol díler Všeobecnej úverovej banky Miroslav Kuzmiak. Z otváracej úrovne 43,240 / 290 SKK/EUR sa tak koruna ku koncu obchodovania dostala na 43,400 / 450 SKK/EUR. Na tejto úrovni domáca mena aj zatvárala. Voči americkej mene slovenská koruna oslabila na 47,980 / 48,080 SKK/USD, pričom zatvárala na úrovni 47,600 / 650 SKK/USD.
Podľa agentúry Reuters sa koruna stabilizovala po tom, ako zaznamenala voči euru najnižšiu hodnotu od začiatku apríla – 43,5 SKK/EUR, avšak podľa obchodníkov budúce trendy zostávajú nejasné. Niektorí díleri sa domnievajú, že koruna už dosiahla dno, avšak viacerí sa zhodujú na tom, že slovenská mena môže oslabiť spolu s ostatnými tranzitívnymi trhmi, ak kríza v USA podnieti dlhodobejšiu krízu na finančných trhoch.
Róbert Lachkovič
CNN, BBC, SITA, Reuters